Ratlarda intestinal iskemi/reperfüzyon modelinde propofol, tiyopental, tiyopentale eklenen NAC veya lidokainin; total oksidatif stres, total antioksidan durum ve histopatolojik açıdan karşılaştırılması
Comparision of total oksidative stress, total antioxidant capacity and histopatologically of propofol, thiopental, thiopental added nac or lidocaine in i̇ntestinal i̇schemia/reperfusion models in rats
  1. Tez No: 466870
  2. Yazar: NAZLI BASMACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç:. Bu çalışmanın amacı ratlarda oluşturulan mezenter iskemi/reperfüzyon modelinde propofol, tiyopental, tiyopentale eklenen N-asetilsistein (NAC) veya lidokainin; total oksidatif stres, total antioksidan kapasite ve histopatolojik yönden karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada 42 adet Wistar Albino cinsi rat kullanıldı. Ratlar randomize şekilde her grupta 7 hayvan olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Bunlar sham, kontrol, propofol, tiyopental, tiyopental + NAC ve tiyopental + lidokain grupları olarak düzenlendi. Mezenter iskemi/reperfüzyon (İ/R) modeli, süperior mezenterik arter klemplenmesi ile oluşturuldu. Sham grubuna yalnızca laparotomi yapıldı. Kontrol grubuna diğer gruplarla aynı olacak şekilde 30 dk iskemi ve 60 dk reperfüzyon yapıldı fakat hiçbir ek ajan verilmedi. Diğer gruplarda laparotomiden 20 dk önce intraperitoneal (ip) yoldan grupların isimlerini taşıyan ilaçlar verildi ve kontrol grubu ile aynı sürede İ/R protokolü uygulandı. Reperfüzyon süresi sonunda ileum örnekleri ve intrakardiyak yoldan kan örnekleri alındı. Doku örnekleri histopatolojik chiu skorlama sistemine göre ışık mikroskobunda hemotoksilen-eozin ile boyanarak değerlendirildi. Kan örnekleri ile biyokimya laboratuarında total oksidatif stres (TOS) ve total antioksidan kapasite (TAK) çalışıldı. Bulgular: Gruplar histopatolojik olarak değerlendirildiğinde, kontrol grubunun histopatolojik skor değeri; propofol, tiyopental+NAC ve tiyopental+lidokain grubuna göre anlamlı yüksek bulunmuştur (her grup için p˂0,05). Bu üç grubun karşılaştırmasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p>0,05). TAK açısından karşılaştırıldığında, sham ve kontrol grubunun diğer gruplarla karşılaştırmasında, propofol ve NAC grubu ile aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur ( her grup için p˂0,05). Gruplar TOS yönünden karşılaştırıldığında, kontrol grubunun sadece sham grubuyla arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur ( p˂0,05). Propofol, tiyopental, lidokain gruplarının diğer gruplarla karşılaştırılmasında hiçbir grupla aralarında TOS açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır ( her grup için ayrı ayrı p>0,05). Sonuç : Oksidatif stresin oluşturduğu hasarı önlemek adına kullanılan ajanlardan propofol, tiyopentale eklenen lidokain ve NAC; histopatolojik açıdan iyileşme sağlamıştır. Propofol ve NAC'ın total antioksidan kapasite üzerine iyileştirici etkileri gösterilmiştir. Total oksidatif stres açısından eklenen ajanların kontrol grubuna kıyasla iyileştirici etkisi gösterilememiştir. Tartışma: Bu çalışmada propofolün ve tiyopentale adjuvan olarak eklenen lidokain ve NAC'ın histopatolojik duruma ve antioksidan kapasite üzeride iyileştirici etkisi olduğu gösterilmiştir. Adjuvan olarak eklenen NAC ve lidokainin, oksidatif stresi azaltıcı ve antioksidan kapasiteyi arttırıcı etkisi olduğunu, dolayısıyla anestezik ajanlara adjuvan olarak eklenebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objectives: In the mesenteric ischemia/reperfusion model created in the intended rats of this study; propofol, thiopental, thiopental added NAC or lidocainin; total oxidative stress, total antioxidant capacity and histopathologic side. Methods: : In this study, 42 Wistar Albino rats were used. Rats, randomly allocated 6 groups of 7 animals per group. These were regulated as sham, control, propofol, thiopental, thiopental+NAC and thiopental+lidocaine groups. The mesenteric I/R model was created by superior mesenteric arter clamping. Only a laparotomy was performed for the sham group. 30 min ischemia and 60 min reperfusion were generated in the control group as the other groups, but no agents were given. In the other groups, medication was administered 20 minutes prior to laparotomy with groups of intraperitoneal route and I/R protocol was applied at the same time with control group. At the end of the reperfusion period ileal specimens and intracardiac blood samples were taken. Tissue samples were evaluated by staining with hematoxylin-eosin in a light microscope according to the histopathological chiu scoring system. Total oxidative stress and total antioxidant capacity were studied in the biochemistry laboratory with blood samples. Data: Histopathologically, the histopathological scores of the control group were significantly higher than those of the propofol, thiopental+NAC and thiopental +lidocaine groups (p˂0.05 for each group). There was no statistically significant difference between the three groups (p>0,05). There was a statistically significant difference between propofol and NAC group in comparison of sham and control group with other groups when total antioxidane capacity was compared (p˂0,05). When the groups were compared in terms of total oxidative stress, only a significant difference was found between the control group and the other groups with respect to the sham group (p˂0,05). There was no statistically significant difference in the propofol, thiopental, and lidocain groups compared to the other groups (p> 0,05 for each group). Results: Among the agents added to prevent damage caused by oxidative stress, propofol, thiopental added lidocaine and NAC; histopathologically, it improved the healing. Propofol and NAC have been shown to improve the total antioxidant capacity. The total oxidative stress additive agents did not show any healing effect compared to the control group. Conclusion: It has been shown that lidocaine and NAC, added as propofol and thiopentale adjuvant, contribute to improved histopathological and antioxidant capacity in this study. We think that NAC and Lidocaine added as adjuvant are oxidative stress reducing and total antioxidant capacity increasing effect and may be added as adjuvant to anesthetic agents.