Acil servis travma bölümüne başvuru sonrası yatışı yapılan 65 yaş ve üzeri hastaların analizi
The analysis of patients 65 years and over who were after their hospitalized application to emergency service trauma department
  1. Tez No: 466871
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİRÇAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, Ortopedi ve Travmatoloji, İlk ve Acil Yardım, Geriatrics, Orthopedics and Traumatology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bugün genç bir ülke görünümünde olan Türkiye'nin önümüzdeki 25-30 yıl içerisinde (2050'de) genç ve dinamik bir ülke özelliğini kaybedeceği ve yaşlanan ülkeler içerisinde yer alacağına kesin gözüyle bakılmaktadır. Çalışmamda Türkiye'yi bekleyen demografik dönüşüm sürecinde“geriatrik travma yönetimininde”kullanılabilecek en güncel ve geçerli veriyi ortaya koymaya çalıştım. Bu çalışmanın amacı yatışı yapılan geriatrik travma hastaları üzerinden bu süreci analiz etmek, eksiklerimizi ortaya koyarak gelecek çalışmalara yol gösterebilmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma kapsamında hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet), başvuru saati (08-16, 16-24 ve 24-08), başvuru yapılan gün, başvuru ayı, başvuru şekli (ayaktan, ambulans), travmanın mekanizması, saptanan anatomik lezyonlar (AIS ve ISS) ile çalışılan laboratuvar (kan gazı, hemogram, biyokimya, kanama paneli…) ve görüntüleme yöntemleri (radyografi, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi…), konsültasyon sayıları, yatış bilgileri (servis, yoğun bakım, yattığı gün sayısı), klinik sonlanması ve maliyet yönünden analiz edilmesi amaçlandı ve elde edilen bilgiler oluşturulan çalışma formlarına kayıt edilip bilgisayarda SPSS 21 ile analiz edildi. BULGULAR: Çalışmaya kapsamında değerlendirilen 467 geriatrik travma hastasının, 280'i (%60) bayan 187'si (%40) erkekti. Demografik dönüşüme uygun olarak yaş ilerledikçe özellikle de bayanlarda düşme oranı artmaktadır. Ölümlerin çoğu düşmelere bağlı (%69,6) gelişir. Bayanlarda bu oran %90,9 iken, erkeklerde bu oran %50 civarındadır. Tarfik kazasına bağlı ölenlerin 87,5'u erkek iken düşmelere bağlı ölenlerin %62,5'i bayandır ve istatistiksel olarak anlamlıdır. SONUÇ: Acil tıp, ortopedi ve tarvmatoloji, nöroloji, kardiyoloji, iç hastalıkları, psikiyatri ve fizik tedavi gibi yaşlılarla yakın temasta olan uzmanlık alanlarında yan dallar oluşturulmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Tükenmişlik, Acil Servis, Geriatrik Travma, Travma Epidemiyolojisi, Travma Mortalitesini Öngörme, Paradigma Kayması, hiperbolik İşlev
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVES: It is certain that Turkey, which is today a young country, will lose its young and dynamic country characteristics in the next 25-30 years (in 2050) and will be included in aging countries. I tried to show the most current and valid data that can be used in“geriatric trauma management”in the process of demographic transformation waiting for Turkey in my work. It is possible to analyze this process through geriatric trauma patients who are intentionally admitted to this study, and to show our weaknesses and to guide future studies. METHODS: The demographic characteristics of the patients (age, sex), application time (08-16, 16-24 and 24-08), day of application, month of application, application form (ambulance) (radiology, ultrasonography, computed tomography ...), consultation numbers, hospitalization information (service, intensive care, number of days to bed), clinical outcome and the obtained information was recorded in the created study forms and analyzed by SPSS 21 on the computer. RESULTS: Of the 467 geriatric trauma patients evaluated, 280 (60%) were female and 187 (40%) were female. As the age of the demographic transformation progresses appropriately, the rate of decrease in women is increasing. Most deaths are due to falls (69.6%). This rate is 90,9% for females and 50% for males. While 87.5% of the deaths due to traffic accidents were male, 62.5% of the deaths due to fallen traffic were statistically significant. CONCLUSION: Side branches should be established in specialist fields which are close to the aged such as emergency medicine, orthopedics and traumatology, neurology, cardiology, internal medicine, psychiatry and physical therapy. KEY WORDS: Burnout, Emergency Service, Geriatric Trauma, Trauma Epidemiology, Predicting Trauma Mortality, Paradigm Shift, Hyperbolic Function