Negatif kolposkopik bulguları olan hastalarda rutin servikal biyopsinin servikal intraepitelyal neoplazileri tesbit etmekteki rolü
Role of routine cervikal biopsy in detecting cervical intraepithelial neoplasms in patients with negative colposcopic findings
- Tez No: 466869
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATA TOPÇUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Serviks kanseri; meme kanserinden sonra kadınlarda görülen ikinci en sık kanser türüdür.Serviks kanseri uzun bir latent faza sahiptir.Çeşitli tarama testlerinden Papsmear, HPV DNA testi, asetik asit ve lugoliyotu ile vizüelinspeksiyon gibi yöntemler kullanılarak erken dönemde kolayca tanı konulabilir. Serviks kanseri taraması kapsamında HPV DNA pozitifliği veya anormal sitoloji tespit edilen hastalara bir üst basamak inceleme olarak kolposkopi yapılmaktadır.Bu çalışmada normal kolposkopik bulguları olan hastalarda rutin servikal biyopsi yapılmasının servikal intraepitelyal lezyonların tespiti üzerindeki etkisinin bilimsel olarak değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Anormal smear sonucu olan 120 hasta retrospektif olarak incelendi. Tüm hastalara kolposkopi yapıldı. Kolposkopik muayende displazi derecesinin tahmini, LGCIN (Low Grade Cervical Intraepithelial Neoplasia), HGCIN (High Grade Cervical Intraepithelial Neoplasia) ve invazif hastalık şeklinde sınıflandırıldı. Kolposkopik muayenesi yetersiz olan ya da yeterli kolposkopik muayenesi olduğu halde lezyon izlenmeyen hastalardan ve smear sonucu HGSIL olan olgulardan ECC (Endocervical Canal Curettage) yapıldı. Histoloji sonuçları da negatif, LGCIN , HGCIN ve invaziv hastalık şeklinde bildirildi. Çalışmamızda 4 kadran biopsi almanın hastalarda atlanabilecek patoloji saptamada anlamlı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Cervical cancer; Is the second most common cancer type seen in women after breast cancer. Cervical cancer has a long latent phase. Papsmear from various screening tests, HPV DNA test, visual inspection with acetic acid and guinea pig, etc., can be easily diagnosed at an early stage. Within the scope of cervical cancer screening, colposcopy is performed as a top-level examination of a patient with HPV DNA positivity or abnormal cytology. In this study, it is aimed to scientifically evaluate the effect of routine cervical biopsy on the detection of cervical intraepithelial lesions in patients with normal colposcopic findings. A retrospective study of 120 patients with abnormal smear results. All patients underwent colposcopy. Estimation of colposcopic-specific dysplasia grade was classified as LGCIN (Low Grade Cervical Intraepithelial Neoplasia), HGCIN (High Grade Cervical Intraepithelial Neoplasia) and invasive disease. ECC (Endocervical Canal Curettage) was performed in patients with inadequate colposcopic examination or in whom no lesion was observed when there was sufficient colposcopic examination and smear ending HGSIL. Histology results were negative, LGCIN, HGCIN and invasive disease. In our study, pathology that could be missed in patients with 4 quadrant biopsies was found to be significant in detection.