Gastrik plikasyon ve sadı-S ameliyatlarının metabolik etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of metabolic efficiency of gastric plication and sadi-S operations
  1. Tez No: 466885
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAYÖREN
  3. Danışmanlar: DR. HAKAN YİĞİTBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
GİRİŞ / AMAÇ: Bu çalışmadaki amacımız, kliniğimizde gastrik plikasyon ve SADI-S ameliyatları yapılan diyabetik hastaların ameliyat sonrası 1.yıldaki klinik ve laboratuvar verilerini ameliyat öncesi dönemle karşılaştırmak ve bu bilgiler ışığında her iki ameliyatı metabolik yönden karşılaştırmaktır. MATERYAL METOD: Bu çalışmada 1 Ocak 2013 - 30 Haziran 2016 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Genel Cerrahi Kliniği'nde Tip 2 Diyabetes Mellitus (DM) tanılı hastalara uyguladığımız gastrik plikasyon ve SADI-S ameliyatlarının ameliyat öncesi dönemdeki verileri ile ameliyat sonrası 1. yıldaki verileri incelendi. Gastrik plikasyon yapılan 43 hasta ile SADI-S yapılan 36 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların araştırmada kullanılan bilgileri; hasta dosyaları, bilgisayarlı kayıt ortamı ve hastalarla yapılan telefon görüşmeleriyle elde edildi. BULGULAR: Her iki ameliyatı geçiren hastalarda da ameliyat öncesi ve 1. yıldaki değerler karşılaştırıldığında vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, açlık kan şekeri, insülin, HOMA-IR, HbA1c, kolesterol, hemoglobin ve trigliserid düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüş gözlenmiştir. Ameliyat sonrasında hastaların Tip 2 DM nedeniyle almakta oldukları medikasyon ihtiyacında azalma tespit edilmiştir. Ameliyat etkinlikleri karşılaştırıldığında SADI-S ameliyatının insülin, HOMA-IR, HbA1c ve kolesterol düzeylerinde gastrik plikasyona kıyasla daha etkili düzelme sağladığı görülmüştür. Medikasyon ihtiyacını azaltmada SADI-S daha başarılı bulunmuştur. Gastrik plikasyon grubundaki hemoglobin değerlerinde SADI-S grubuna göre daha az düşüş izlenmiş, kilo kaybı sağlamada gastrik plikasyon daha etkili bulunmuştur. SONUÇ: Çalışmamızda her iki ameliyatın da kilo kaybı, kan şekeri ve lipid profili üzerinde anlamlı düzelmeler sağladığı görülmüştür. Kilo kaybı üzerinde gastrik plikasyon daha etkili sonuç vermiş, lipid ve kan şekeri parametreleri üzerinde SADI-S daha etkin bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION / AIM: In this study, our aims are to compare preoperative and 1-year postoperative clinical status and laboratory results of diabetic patients who have undergone gastric plication or SADI-S in our clinic, to analyze metabolic results of the operations and to compare these two operations by means of metabolic results in the light of this information. MATERIAL METHOD: Preoperative and 1-year postoperative data of patients who have undergone gastric plication or SADI-S in Health Sciences University İstanbul Bağcılar Training and Research Hospital General Surgery Clinic between January 1 st, 2013 and June 30th, 2016 were analyzed in this study. 43 patients who have undergone gastric plication and 36 patients who have undergone SADI-S were included in this study. Patient information used in this study were obtained from patient files, electronic patient record system and patient telephone calls. RESULTS: It is understood that in patients who have undergone either of these operations there was a statistically significant fall in body weight, body mass index, fasting blood sugar, insulin, HOMA-IR, HbA1c, cholesterol, hemoglobin and trigliserid levels. After the operations patients started to take less medication in their DM treatment plan. When we compare the metabolic efficiency of these operations SADI-S was more efficient on lowering insulin, HOMA-IR, HbA1c and cholesterol levels than gastric plication. SADI-S was also better at reducing the need for medication.Gastric plication patients' hemoglobin levels reduced less than SADI-S and gastic plication was more effective on weight loss. CONCLUSIONS: In our study, both operations provided ameliorations on weight loss, glucose related parametres and lipid profile. Gastric plication was better at weight loss and SADI-S proved better results on lipid profile and glucose related parameters.