Aile hekimliği polikliniğine başvuran hastaların kanser taramaları konusunda bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitudes and behaviors about cancer screening of patients attending family medicine polyclinic
  1. Tez No: 466886
  2. Yazar: HAKAN TEKPINAR
  3. Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP AŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Aile Hekimliği Polikliniğine Başvuran Hastaların Kanser Taramaları Konusunda Bilgi, Tutum ve Davranışları Kanser, mortalitesi ve morbiditesi yüksek, sık görülen ve bazı türleri için taranması mümkün olan bir hastalıktır. Birinci basamakta önerilen kanser taramaları meme, serviks, kolorektal, akciğer kanseriyken önerilmeyen kanser taramaları over, pankreas, prostat ve testis kanseridir. Her kanser türü için tarama yapılmadığı gibi taraması yapılan her kanser için farklı yollar izlenmektedir. Çalışmanın amacı hastaların kanser taramaları konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını durumunu tespit etmek, bu doğrultuda çözüm önerilerinde bulunmaktır. Çalışmaya, Antalya EAH Aile Hekimliği Polikliniği'ne muayene amacıyla başvuran 18-69 yaş aralığında 752 kişi katıldı. Katılımcılara, sosyodemografik verileri, kanser taramaları hakkındaki bilgi, tutum ve davranışlarını içeren 25 soruluk anket yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı. Ardından kanser taramaları ile ilgili eğitim verildi ve hangi kanser taramasını yaptırmak istediği sorusu tekrar sorularak, verilen yanıtlar kaydedildi. Veriler SPSS 18.0 programında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Knowledge, Attitudes and Behaviors about Cancer Screening of Patients Attending Family Medicine Polyclinic Cancer is a disease with high mortality and morbidity, it is seen often and it is possible to screen some types of it. The suggested cancer screenings on the primary care units are breast, cervical, colorectal and lung cancer; the ones that are not suggested are ovary, pancreatic, prostate and testicular cancer. While not every type of cancer can be screened, there are different paths followed for each type of cancer that can be screened. The aim of this study is to determine the knowledge and behavior of the patients towards cancer screening and suggest solutions in that direction. The participants of the study were 752 persons, aged between 18-69 years, who applied to Antalya Training and Research Hospital Family Medicine Policlinic for examination. A survey that we developed which included socio-demographic data, information, attitude and behavior towards cancer screening was applied to the participants through face-to-face interviews. After that, participants received information about cancer screening and they were evaluated by asking some questions again.