2016 yılında acil servise yapılan mükerrer başvuruların sebeplerine yönelik değerlendirilmesi
Evoluating the reasons of the repeated applies to the emergency service in 2016
  1. Tez No: 466910
  2. Yazar: ALİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT, UZMAN EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, Acil Servise yetişkin ve gebe olmayan hastalarca yapılan tekrar başvuruların sebeplerine yönelik değerlendirilmesi, en sık mükerrer başvuru sebeplerinin bulunması ve önlenebilirliklerinin tespit edilmesi Gereç ve Yöntem: Araştırmamız T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi erişkin acil servisine 1 Ocak 2016- 31 Aralık 2016 tarihleri arasında ayaktan başvuran 1189 hasta arasında tek merkezli, gözlemsel, retrospektif bir çalışma olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya 24 saat içerisinde tekrar başvuran, 18 yaş üzeri gebe olmayan hastalar dahil edilmiştir. Etik kurul onayı sonrasında 1189 hastanın retrospektif olarak dosyaları incelenmiştir. İnceleme için hastanenin mevcut elektronik medikal kayıt sistemi kullanılmış, hasta bilgileri bu sistem üzerinden incelenmiş ve Microsoft Exel dosyasına kaydedilmiş, Exel dosyasından da SPSS vers.22 üzerinde incelenmiştir. Bulgular: Aynı gün içinde tekrar başvuru yapan 1189 hasta çalışmaya katılmıştır. Bu sayı 2016 yılındaki toplam başvurunun %0,03 kadarını oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan bu hastaların 701'i erkek, 488'i kadındır. Yaş ortalaması 38,01 ± 19,49 , en sık başvuru nedeni kas iskelet sistemi kaynaklı olup total başvuruların %17'sini oluşturmaktadır. Kodlanmış tanı oranına göre en sık başvuru sebebi %13,4 ile miyalji (ICD-10 tanı kodu M.79.1) çıkmıştır. Başvuruların tümünde ilk geliş şikayetleri ile tekrar başvuru şikayetlerinde değişliklik olan hasta saptanmamıştır. Sonuç: Hastaların aynı gün içerisinde tekrar başvurularının çoğunluğunun hastanın sorunlarını ısrarla acil serviste halletmek istemesi, reçete edilen tedavisini uygulamaması, önerilen bölümlere gitmemesi ya da randevu bulamaması sebeplerinden kaynaklandığı görülmektedir. Bu başvuruların azımsanmayacak bir dilimi de doktordan kaynaklı bilgilendirme eksikliği ve polikliniklerden veya servislerden taburculuk esnasında verilmiş tedavinin acil servis tarafından uygulanıyor olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is evoluation of the reasons of repeated applies by adult and non-pregnant patients to the Emergency Service, finding the most frequent reasons of repeated applies and determining the preventabilities Materials and Methods: The research is planned as a monocenter, observational, retrospective research by using the medical records of 1189 patients who applied to T.C. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi adult care emergency service from Jan 1, 2016 to Dec 31, 2016. Patients, who applied back in 24 hours, who are above 18 years old and non pregnant, are included to the study. The medical record system of the hospital is used during the study, the records are viewed on that system and enlisted on Microsoft Excel File. Statistically ranges are taken by the sofware SPSS version 22 . Results: 1189 patients who applied back in the same day are included to the study This number is %0,03 percentage of total applies in 2016. Of the patients in the study 701 are male, 488 are female. The mean age is found as 38,01 ± 19,49, the most frequent applies are causing by musculoskeletal system disorders and forms %17 of the repeated applies in 24 hours. The most frequent diagnose is myalgia (M79.1) with the rate % 13,4 as ICD.10 disease coding system. Comparing the first application complains and the repeated application complains, any difference is not determined. Conclusion: Repeated application in the same day are caused mostly by that the patients want to find a solution to their problem persistantly in emergency services, that they don't take their prescriptions, that they don't go to the specified branches which was advised to the patient or they cannot find another place to take a medical care. There is a big rate that causes of the lack informing the patients by the doctors, and prescriptions which were made in clinic departments and examine rooms while discharges are performed by the emergency service.