Akut iskemik inme hastalarında nötrofil lenfosit oranı
Neutrophil/lymphocytes ratio in acute ischemic stroke
  1. Tez No: 466909
  2. Yazar: FUNDA ALPARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EREN GÖZKE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Nötrofil ve lenfosit sayılarının inflamatuar yanıtta ve aterosklerotik süreçte rol oynadığı bilinmektedir. Nötrofil/lenfosit oranı (NLO) seviyesinin yüksekliği kardiyovasküler hastalıklarda ve aterosklerozda prognoz, hastalık şiddeti ve mortalite ile ilişkilidir. Bu çalışmada NLO'nun akut iskemik inme (Aİİ) hastalarında normal populasyonla karşılaştırılması, yaş ve cinsiyete göre değişimi, lezyon boyutu ve tutulum tipi ile ilişkisi ve kısa dönem prognoz üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği'nde Aİİ tanısı alan 174 hasta çalışmaya alındı. Hastaların mevcut dosyaları taranarak, anamnez bilgileri, fizik ve nörolojik muayeneleri, kronik hastalık öyküleri, antiagregan ve antikoagülan kullanıp kullanmadıkları, hemogram (lökosit, eritrosit, hemotokrit, ortalama trombosit hacmi, nötrofil, lenfosit), kolesterol paneli (HDL, LDL, trigliserid), rutin biyokimya tetkikleri, kraniyal BT ve MRG bulguları incelendi. Hastalar Bamford sınıflandırmasına göre Total Anterior Sirkülasyon İnfarktı (TACI), Parsiyel Anterior sirkülasyon İnfarktı (PACI), Laküner İnfarklar (LACI), Posterior Sirkülasyon İnfarktı (POCI) ve TOAST sınıflandırmasına göre Geniş Arter Ateroksklerozu, Kardiyoembolizm, Küçük Damar Oklüzyonu, Diğer Nedeni Belirlenen Etyolojiler, Sebebi Belirlenenemeyenler olarak gruplandırıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınanların 88'i (%50.9) kadın, 86'sı (%49.1) erkek ve yaş ortalamaları 73.8 ± 10.5 yıl idi. Aİİ hastalarında NLO referans değerlere göre anlamlı düzeyde yüksek saptandı. Hastalar kendi içinde değerlendirildiğinde yaş arttıkça NLO artıyordu. 50-59 ve 60-69 yaş grubunda erkeklerde NLO daha yüksek bulundu.70 yaş ve üzerinde cinsiyet farkı bulunmadı. TACI grubunun NLO değerleri diğer gruplara göre anlamlı oranda yüksek saptandı. Eksitus olan hastaların NLO değerleri diğer hastalardan anlamlı oranda yüksek bulundu. SONUÇLAR: Aİİ olgularında NLO değeri yükselmekte ve yaş artışı, erkek cinsiyet ve geniş infarkt alanı olması bu yükselme ile korelasyon göstermektedir. Kısa dönem mortalite ile olan ilişkisi prognoz için prediktif bir değer taşıdığını ortaya koymaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Akut iskemik inme, nötrofil/lenfosit oranı
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Neutrophil and lymphocyte numbers are known to play a role in the inflammatory response and in the atherosclerotic process. The elevated level of neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) is associated with prognosis, disease severity and mortality in cardiovascular diseases and atherosclerosis. In this study, we aimed to investigate the effect of NLR on acute ischemic stroke (AIS) patients compared with the normal population, relationship with lesion size, type of involvement, age, sex, and the effect on short term prognosis. METHODS: One-hundred seventy-four patients admitted to Istanbul Fatih Sultan Mehmet Teaching and Research Hospital with AIS diagnosis were included in the study. Patients' existing files were screened for anamnesis, physical and neurological examinations, chronic illness history, antiplatelet and anticoagulant use, hemogram (leukocyte, erythrocyte, hematocrite, mean platelet volume, neutrophil, lymphocyte), cholesterol panel (HDL, LDL, triglyceride), routine biochemical examinations, cranial CT and MRI findings. Patients were grouped as Total Anterior Circulation Infarct (TACI), Partial Anterior Circulation Infarct (PACI), Lacunar infarcts (LACI), Posterior Anterior Circulation Infarct (POCI) according to Bamford classification and as large-artery atherosclerosis, cardioembolism, small-vessel occlusion, stroke of other determined aetiology, stroke of undetermined aetiology according to TOAST classification. RESULTS: Eigty-eight (50.9%) of the study participants were female, 86 (49.1%) were male and the mean age was 73.8 ± 10.5 years. NLR was significantly higher in patients with AIS than in reference values. When patients were assessed within themselves, NLR increased as age increased. In the 50-59 and 60-69 age group, NLR was higher in males. No gender difference was found over age 70. The NLR values of the TACI group were significantly higher than the other groups. The NLR values of the patients with exitus were meaningfully higher than the other patients. CONCLUSION: The NLR value is elevated in cases with AIS and correlates with increased age, male sex and wide infarct area. The association with short-term mortality reveals a predictive value for prognosis. KEY WORDS: Acute ischemic stroke, neutrophil lymphocytes rati