Acil servisten genel yoğun bakıma alınan hastalarda baz açığının mortalite üzerine etkisi
Efficacy of base excess as a mortality predictor in critically ill emergency deparment patients
  1. Tez No: 466921
  2. Yazar: NİHAT MÜJDAT HÖKENEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı gelişbaz açığı değerlerinin mortalite ve APACHE2 sko-ruyla ilişkisini değerlendirmektir.Bu eğerler kan gazı cihazlarıyla anlık olarak ölçü-lebilen hemen ulaşılabilen tetkiklerdir.Acil servislerde yoğun bakımlarda mortalite değerlendirmesi için kullanılmaları hasta mortalitesinin düşürülmesine katkı sağlaya-bilir. Çalışmamızda Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Kliniğine Ocak 2016 ile Ocak 2017 tarihleri arasında genel durum bozukluğu şikayeti nedeniyle getirilip acil servisten yoğun bakıma alınan hastalar geriye dönük olarak analiz edildi. Elde ettiğimiz veriler Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 20.0 verianaliz programı ile analiz edilmiştir. Parametrik veri için student t test, nonparametrik veri için ki kare testleri kullanılarak veri analizi gerçekleştirilmiştir. Laktat ve baz açığı çalışmamızda APACHE2 skoru artışı ve mortalite ile ilişkili olup mortalitenin öngörülmesinde katkı sağlayabileceğini düşündürmüştür. Bu sonuçtan yola çıkarak biyokimyasal bazı belirteçlerin kullanıldığı bir hasta ciddiyeti skorlama sisteminin oluşturulması yönünde kullanılabilecek parametreler arasına girebileceğini düşündürmüştür.Çalışmamız bu amaçla dizaynedilmemiş olup konu üzerinde daha ileri çalışmalara ihtiyaç mevcuttur.
Özet (Çeviri)
This paper examines the effects of the base deficit levels on mortality and APACHE2 scores. These scores are easily obtainable through examinations made with blood gas monitoring devices. This method may contribute to the decrease mor-tality rates in intensive care wards in emergency rooms. The paper uses the data was retrospectively derived and analyzed from patients who were brought to Haydarpasa Numune Education and Research Hospital Emergency Room between January 2016-January2017 with general impairment and were moved to intensive care. The data has was analyzed using SPSS v20.0. Parametic data was generated through Student t test, for the non-parametic data, chi square test was used.Our study showed us lactate and base excess can have relation with increased APACHE2 score and mortality.By this result, we had the idea ofthese two parameters may have addition to foresee mortality. In conclusion we put forward (buraya temel nesne yazılacak) to be included among the variables that could formulate a patient mortality scoring system using biochemical data. In accordance, further research is needed.