Hemodiyaliz hastalarında çoklu ilaç kullanımı ile yaşam kalitesi arasındaki ilişki
The relationship between multiple drug use and life quality in hemodialysis patients
- Tez No: 466920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN ŞENGÜL, DOÇ. DR. SAVAŞ SİPAHİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Hemodiyaliz (HD) hastalarında yeni gelişen destek tedavilerin artması ve komorbid durumların fazla olması polifarmasi sıklığını arttırmaktadır. Polifarmasinin mortalite ve morbidite gibi bir çok durum üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu gösterilmiştir. Özellikle yaşlı popülasyonda polifarmasinin yaşam kalitesi üzerine de olumsuz etkilerinin gösterildiği birçok çalışma mevcuttur. HD hastalarında ise polifarmasinin yaşam kalitesi üzerine etkisinin araştırıldığı çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle biz çalışmamızda polifarmasinin yaşam kalitesi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sakarya ilinde 4 ayrı HD merkezinde HD tedavisi alan hastalardan ulaşılabilen ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar çalışmaya alındı. Hastaların sosyodemografik ve klinik verileri, ek hastalıkları ve KBH etiyolojileri dosyalarından kaydedildi. Günlük düzenli olarak kullandıkları ilaçlar belirlendi. İlaçlar etken maddelerine göre sınıflandırıldı. Günlük kullanılan ilaç grubu sayısının 5 ya da daha fazla olması polifarmasi olarak kabul edildi. Hastaların yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için SF-36 yaşam kalitesi ölçeği kullanıldı. Elde edilen veriler uygun istatistiki yöntemle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 80'i (%37,0) kadın, 136'sı (%63,0) erkek olmak üzere 216 HD hastası alındı. Hastaların yaş ortalaması 60,63±14,39 yıldı. Hastalar HD'e giriş sıklığı açısından değerlendirildiğinde hastaların 1'i haftada bir, 26'sı haftada iki, 189'u haftada üç kez HD girmekteydi.Hastaların günlük düzenli olarak kullanmakta oldukları ortalama ilaç grubu sayısı 6,56±2,67 adetti. Polifarmasi saptanan hasta sayısı 167'ydi (%77). Polifarmasi izlenen grubun SF-36 yaşam kalitesi ölçeği alt boyutlarının puanı polifarmasi izlenmeyen gruptan anlamlı olarak daha düşüktü. İlaç grubu sayısı ile SF-36 yaşam kalitesi ölçeğinin alt boyutları arasında da negatif korelasyon saptandı. Sonuç: Sonuç olarak polifarmasi hemodiyaliz hastalarında yaşam kalitesi üzerinde olumsuz etkileri bulunan bir risk faktörüdür. Hastaların takiplerinde polifarmasi açısından da değerlendirilmesi ve gereksiz ilaç kullanımından kaçınılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Increased new supportive cares and comorbid conditions in hemodialysis (HD) patients increase the frequency of polypharmacy. Polypharmacy has been shown to have adverse effects on many conditions such as mortality and morbidity. There are many studies showing the negative effects of polypharmacy on the quality of life, especially in the elderly population. In HD patients, there are not many studies investigating the effect of polypharmacy on the quality of life. For this reason, we aimed to investigate the effect of polypharmacy on the quality of life in our study. Materials and Methods: Patients who were admitted to participate in the study and who could be reached from HD patients in 4 different HD centers in Sakarya province were taken into the study. Sociodemographic and clinical data of patients, additional diseases and etiology of chronic kidney disease were recorded from their files. Drugs used regularly are identified. Drugs were classified according to their active ingredients. If the number of drug groups used on a daily basis is 5 or more, it is considered as a polypharmacy. The SF- 36 quality of life scale was used to assess the quality of life of the patients. The obtained data were evaluated with appropriate statistical methods. Findings: 216 HD patients, 80 of whom were women (37,0%) and 136 (63,0%) were men, were included in the study. The mean age of the patients was 60,6314,39 years. When the patients were evaluated in terms of the frequency of entry into HD, 1 patient entered once a week, 26 patients twice a week and 189 patients three times a week. The average number of medication groups that patients regularly used on a daily basis was 6,562,67. The number of patients who received polypharmacy was 167 (77%). The score of the SF-36 quality of life scale subscale of the polypharmacy group was significantly lower than that of the nonpolypharmacy group. There was a negative correlation between the number of drug groups and subscales of the SF-36 quality of life scale. Results: In conclusion, polypharmacy is a risk factor that has adverse effects on the quality of life in hemodialysis patients. Evaluation of polypharmacy in patients' follow-ups and avoidance of unnecessary use of drugs is also required.