Çocuk kardiyoloji polikliniğine spor raporu için başvuran çocukların kardiyolojik değerlendirilmesi
Cardiological evaluation of children who applied to pediatric cardiology outpatient clinic for sports report
- Tez No: 466938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İRDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş: Spor öncesi sağlık raporu için anamnez ve aile öyküsüne elektrokardiyografi ve ekokardiyografinin eklenmesine yaklaşım tüm dünyada farklıdır. Elektrokardiyografinin de spor öncesi değerlendirmeye eklenmesinin yararlı olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada çocuk kardiyoloji polikliniklerine spor raporu için başvuran çocukların değerlendirilmesinde, kardiyak muayene ve EKG'nin yeterli olduğunu ortaya çıkarmayı amaçladık. Gereç-Yöntem: Çalışmaya spor öncesi sağlık raporu almak için hastanemiz çocuk kardiyolojisi polikliniğine aile hekimlerince yönlendirilen 158 çocuk hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar için kişisel özgeçmiş, aile öyküsü, antropometrik özellikleri, fizik muayene, spor öyküsü, EKG ve EKO bilgilerini içeren olgu rapor formları doldurulmuştur. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen çocukların yaş ortalaması 11,2±2,9 yaş (4-18 yaş) idi. Bunların 108'i erkek (%68,4), 50'si (%31,6) kız idi. Yüz otuz altı çocuk (%86,1; erkek:90; kız:46) amatör, 22 çocuk ise (%13,9; erkek:18; kız:4) profesyonel spor yapmak üzere başvurmuştu. Çalışmamızda sadece öykü ve fizik muayene ile 34 hastada (%21,5) patolojik bulgu saptandı. EKG'nin bunlara eklenmesi ile 39 hastada (%24,7), EKO'nun bunlara eklenmesi ile de 44 hastada (%27,8) patolojik bulgu yakalanmıştır. Uzun QT olan iki hasta spordan men edilmiştir. Sonuç: Ani kardiyak ölümün çocuklardaki en sık nedenleri ailesel veya genetik yapısal sorunlar ve kalbin elektriksel aktivitesiyle ilgili problemlerdir. Çalışmamız spor öncesi sağlık taramasında EKG'nin öykü ve fizik muayeneye eklenmesinin yararlı olabileceğini gösterse de, hastalıkların nadir görülmesi ve çalışmadaki hasta sayımızın azlığı nedeni ile bu net değerlendirmeye yetmemektedir. Bu çalışmadan elde edilen diğer bir önemli sonuç ise birinci basamakta öykü, fizik muayene ve EKG'ye dayalı bir eleme olmadan hastaların daha ileri merkezlere yönlendirildiğidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The approach to the addition of electrocardiography and echocardiography to anamnesis and family history for the pre-sport medical report is different all over the world. It is believed that the addition of electrocardiography to pre-sport evaluation is also beneficial. In this study, we aimed to find out that cardiac examination and ECG were sufficient in the evaluation of children who applied to pediatric cardiology outpatient clinic for sports report. Materials and Methods: One hundred fifty eight pediatric patients were included in the study. Case report forms including personal CV, family history, anthropometrics, physical examination, sports story, ECG and ECO were filled out for all the patients included in the study. Results: The mean age of the children included in the study was 11.2 ± 2.9 years (4-18 years). 108 of them were male (68.4%) and 50 (31.6%) were female. Thirty-six children (86.1%, male: 90, female: 46) were amateurs and 22 children (13.9%, male: 18, female: 4) applied for professional sports. In our study, pathologic findings were found in 34 patients (21.5%) with only history and physical examination. Pathologic findings were obtained in 39 patients (24,7%) with the addition of ECG to history and physical examination and in 44 patients (27,8%) when ECO was added to them. Two patients with long QT were disqualified from sports. Conclusion: The most common causes of sudden cardiac death in children are problems related to familial or genetic structural problems and cardiac electrical activity. Although our study shows that it may be useful to add ECG in history and physical examination in pre-sports health screening, it is not enough to assess this properly as the illnesses are rare and the number of patients participated in the study was low. Another important result obtained from this study is that patients were directed to more advanced centers without history, physical examination and ECG screening in the first stage.