Gastrointestinal sistem cerrahisi geçirmiş kritik hastalarda intraabdominal enfeksiyonun erken tanısında c-reaktif protein ve prokalsitoninin rolü
The role of c-reactive protein and procalcitonin for the early diagnosis of intraabdominal infections after gastrointestinal surgery
- Tez No: 466946
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SURHAN ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş-Amaç: Gastrointestinal sistem cerrahisi sonrası oluşan intraabdominal enfeksiyonlar sık ve hayatı tehdit eden komplikasyonlardır. Sistemik inflamatuar biyobelirteçlerden c-reaktif protein (CRP) ve prokalsitoninin (PCT) bu komplikasyonların erken tanısında faydalı olduğunu bildiren çalışmalar yapılmıştır. Çalışmamızdaki amaç; gastrointestinal sistem cerrahisi geçirmiş hastalarda intraabdominal enfektif komplikasyonların erken tanısında c-reaktif protein ve prokalsitoninin rolünü belirlemektir. Metot: Çalışmamız tek merkezli prospektif, tekkör ve gözlemsel olarak planlandı. Gastrointestinal sistem cerrahisi geçirmiş ve postoperatif yoğun bakım ünitesine transfer edilmiş kritik hastalar dahil edildi. Postoperatif 1,24,48 ve 72. Saatlerde ölçülen serum CRP ile PCT seviyeleri ve intraabdominal enfeksiyon (anastomoz kaçağı, yara yeri enfeksiyonu, intraabdominal apse, pnömoni, kateter enfeksiyonu ve üriner sistem enfeksiyonu- Hastalık Kontrol Merkezi Rehberine göre tanımlanmış) oluşan hastalar kayıt altına alınmıştır. Serum CRP ve PCT seviyeleri istatiksel olarak analiz edildi ve intraabdominal enfeksiyon ile ilişkileri araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 49 hasta dahil edildi. Bunların %38'inde intraabdominal enfeksiyon gelişti ve mortalite %4 olarak belirlendi. Hem PCT hem de CRP seviyeleri enfeksiyon gelişen hastalarda, tüm saatlerde istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p0,05). Özellikle PCT'nin 48 ve 72. saatlerdeki prediktif değerleri istatistiki olarak ileri derecede anlamlıdır (p0,001). CRP'in postoperatif 48 ve 72.saatlerdeki sensitivitesi %78,9, spesifitesi %70; PCT'in 48.saatteki sensitivitesi %73,7 spesifitesi %96,7, 72.saatteki spesifitesi %84,2 spesifitesi %90 olarak ölçüldü. Sonuç: Serum PCT ve CRP konsantrasyonlarının 48 ve 72.saatlerde yüksek seyretmesi intraabdominal enfeksiyonların erken tanısında önemli yer tutmaktadır. PCT'in postoperatif enfektif komplikasyonları öngörmedeki prediktivitesi hem 48 hem de 72.saatte CRP'den daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Background: Intra-abdominal infections are frequent and life threatening complications after gastrointestinal surgery. Systemic inflammatory biomarkers, including c-reactive protein (CRP) and procalcitonin (PCT) have been reported to provide early detection of these complications. This study aimed to find out the accuracy of these biomarkers to early diagnose of infective complications. Methods: A prospective, single blind and observational study was conducted in one center. Critically ill patients who have gastrointestinal surgery and transferred to intensive care unit in the postoperative period were included. CRP and PCT were measured postoperative 1, 24, 48 and 72. hour. Postoperative intra-abdominal infections (anastomotic leak, intraabdominal abscess, wound infection, catheter infection, pnomonia and urinary tract infection) were recorded according to the definitions of the Centers of Disease Control Guidelines. Procalcitonin and c-reactive protein measurements were statistically analyzed and the association with intraabdominal infection was researched. Results: Forty-nine patients were included. The overall incidence of intra-abdominal infections was 38% and mortality was 4%. Both c-reactive protein and procalcitonin were statistically higher in patients with intra-abdominal infections(p0,05). Especially the high predictive value of PCT on hour 48 and 72 was statistically meaningful (p0,001). Postoperative hour 48; CRP sensitivity: 78.9% specificity: 70% PCT sensitivity: 73,7% specificity: 96.7%. Hour 72; CRP sensitivity: 78.9%specificity: 70%, PCT sensitivity: 84,2% specificity: 90%. Conclusion: Serum levels of procalcitonin and c-reactive protein are significantly associated with the appearance of postoperative intra-abdominal infections. However, procalcitonin is more accurate than c-reactive protein for the early diagnosis of infective complications on postoperative hour 48 and 72.