Bipolar depresif bozukluk, majör depresif bozukluk ve sağlıklı kontrol arasında BDNF düzeyinin çocukluk çağı travmaları ve mizaç özellikleri ile karşılaştırılması
Comparison of bdnf levels between bipolar depressive disorder, major depressive disorder and healthy control with childhood trauma and temperament trait
- Tez No: 466945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TAYMUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç: Bipolar bozukluk depresif nöbet (BD) ve majör depresif nöbet (MDB), klinikte sık karşılaşılan, hem tedavi hem de prognoz yönüyle farklılık göstermeleri nedeni ile ayırt edilmeleri kritik iki durumdur. Bu çalışmada BD ve MDB hastalarının serum Beyin Kaynaklı Büyüme Faktörü (BDNF) düzeyleri arasında fark olup olmadığı, varsa bu farklılığın mizaç, klinik özelliklere, travmatik yaşantılara ve disosiyatif etkenlere bağlı olup olmadığını araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu araştırma, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği'ne Kasım 2015 ile Haziran 2017 tarihleri arasında başvuran 18-65 yaş arası, DSM V tanı ölçütlerine göre BB tip I Depresif Nöbet tanısı alan 17 hasta ve Majör Depresif Nöbet tanısı alan 22 hasta ile geçmiş psikiyatri başvurusu olmayan 26 sağlıklı gönüllünün incelendiği kesitsel bir çalışmadır. Araştırmaya alınan bireyler, sosyodemografik özellikler, geçirilmiş atak sayıları, hastane yatış sayıları, intihar öyküleri, eşlik eden bedensel hastalıklar ve aile öyküleri açısından değerlendirildiler. Bütün deneklerin klinik belirti şiddeti Beck Depresyon Ölçeği ve Young Mani Ölçeği ile değerlendirildi. Bunun yanı sıra her bir deneğe Memphis, Pisa, Paris ve San Diego Mizaç Değerlendirme Anketi, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Disosiyatif Yaşantılar Ölçeği de uygulandı. Bulgular: BD grubunun yaş ortalaması 41 ± 11.4 (min 21, max 59), MDB grubunun yaş ortalaması 35.5 ± 8.2 (min 22, max 54) ve kontrol grubunun yaş ortalaması 37.6 ± 6.7 (min 27, max 53) idi. BD grubu 17 (8 kadın 9 erkek), MDB grubu 22 (15 kadın 7 erkek) ve sağlıklı kontrol grubu 26 (20 kadın 6 erkek) katılımcıdan oluşmakta idi. BDNF düzeyleri üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Üç grup arasında afektif mizaç ve BDNF arasında anlamlı ilişki saptanmadı. BD grubunda BDNF düzeyleri ilk atak dönemindeki hastalarda çoklu atak geçiren hastalara göre anlamlı ölçüde yüksek bulundu (p=0,041). MDB grubunda hastaların serum BDNF düzeyleri ile çocukluk döneminde yaşantılanan duygusal istismar (p=0.017), fiziksel ihmal (p=0.003), duygusal ihmal (p=0.007) puanları arasında pozitif yönde anlamlı korelasyon saptandı. Sonuç: BD ve MDB patofizyolojisinde, psikopatolojisinde ve etyolojisinde BDNF'nin önemli bir rol oynadığına dair kanıtlar olmasına rağmen bu konuda çelişkili sonuçlar da mevcuttur. Çalışmamızda BDNF düzeyleri BD, MDB ve sağlıklı kontroller arasında anlamlı fark göstermemiştir. Bununla birlikte literatürde depresif bozuklukların atak sayısı ile BDNF düzeylerinin düşme eğiliminde olduğu bildirilmiş olsa da bizim çalışmamızda depresif bozukluk grubunda atak sayısı ile BDNF düzeyi arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Buna ragmen BD grupta çoklu depresif atak geçirenlerde BDNF düzeyleri istatistik olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Literatürde çocukluk çağı travmları ve beraberinde gözüken disosiyatif belirtiler ile BDNF düzeyleri arasındaki ilişki hakkında bilgimiz sınırlı düzeyde bulunmakta olup çalışmamızda yalnızca MDB grubunda çocukluk çağı travması ve BDNF düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı sonuç saptanmıştır. Bu çalışma afektif mizaç ve serum BDNF düzeyleri arasındaki ilişkiyi değerlendiren ilk çalışma özelliği taşımaktadır. Çalışmamızda üç grup arasında affektif mizaç ve serum BDNF düzeyleri arasında anlamlı bir sonuç bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: It is a critical condition for distinguishing between bipolar depressive episodes (BD) and major depressive episodes (MDD), frequently encountered clinically, and differing both in terms of treatment and prognosis. In this study, we aimed to investigate whether there is any difference in serum Brain-derived Growth Factor (BDNF) levels of BD and MDD patients and whether these differences are related to temperament, clinical features, traumatic experiences and dissociative factors. Material and Method: This is a cross-sectional study included 17 patients with bipolar disorder type I depressive episode, 22 patients with major depressive episode diagnosed according to the DSM V diagnostic criteria and 26 healthy volunteers without previous psychiatric referral, between the ages of 18 and 65, who applied to the Psychiatry Clinic of Bursa Yüksek İhtisas Education and Research Hospital, University of Health Sciences between November 2015 and June 2017. Individuals surveyed were evaluated for sociodemographic characteristics, number of past episodes, number of hospitalizations, suicide stories, comorbid physical illnesses and family history. Clinical symptom severity of all subjects was assessed by Beck Depression İnventory and Young Mania Rating Scale. In addition, Memphis, Pisa, Paris and San Diego Temperament Assessment Questionnaire, Childhood Trauma Questionnaire, and Dissociative Experiences Scale were also used in each trial. Findings: The mean age of the BD group was 41 ± 11.4 (min 21, max 59),the mean age of the MDD group was 35.5 ± 8.2 (min 22, max 54) and the mean age of the control group was 37.6 ± 6.7 (min 27, max 53). The BD group consisted of 17 participants (8 female, 9 male), the MDD group consisted of 22 participants (15 female and 7 male) and the healthy control group consisted of 26 participants (20 female, 6 male). There was no statistically significant difference in BDNF levels between the three groups. There was no significant relationship between affective temperament and BDNF among the three groups. BDNF levels in the BD group were significantly higher in patients with first episode than patients with multiple episodes (p = 0.041). In the MDD group, positive correlations were found between serum BDNF levels of the patients and emotional abuse (p = 0.017), physical neglect (p = 0.003), emotional neglect (p = 0.007) who experienced in childhood. Conclusion: Although there is evidence that BDNF plays an important role in the pathophysiology, psychopathology and etiology of BD and MDD, there are conflicting results. BDNF levels in our study did not differ significantly between BD, MDD, and healthy controls. However, in the literature, it has been reported that depressive disorders have a tendency to decrease in BDNF levels with the number of attacks, but in our study there was no significant relationship between the number of attacks and BDNF levels in the depressive disorder group. However, BDNF levels were significantly lower in patients with multiple depressive episodes in the BD group. In the literature, we have limited knowledge about the relationship between childhood traumas and the associated dissociative symptoms and BDNF levels, in our study, only significant positive results were found between childhood trauma and BDNF levels in the MDD group. This study is the first study to assess the association between affective temperament and serum BDNF levels. There was no significant relationship between affective temperament and serum BDNF levels among the three groups in our study.