Sağlıklı kişilerde transkraniyal manyetik stimülasyon ile 30 HZ, 50 HZ ve 100 HZ sürekli teta burst stimülasyon uygulamasının elektrofizyolojik parametreler üzerine etkileri
The effects of 30 HZ, 50 hz and 100 HZ continuous theta burst stimulation via transcranial magnetic stimulation on the electrophysiological parameters in healthy individuals
  1. Tez No: 466947
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN SOYSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
GİRİŞ: Transkranial Manyetik Stimülasyon güçlü bir manyetik alan aracılığıyla serebral kortekste elektrik akımı meydana getirilmesini hedefleyen bir tekniktir. Çift uyarımla gerçekleştirilen kortikal eksitabilitenin araştırıldığı çalışmalarda önce istirahat motor eşik (iME) altı koşullayıcı stimülasyon (KS), ardından iME üstü test stimülasyon (TS) verilip iki uyarı arası süre 1-6 msn olduğunda MEP genliğinde düşüş, 7-30 msn ise artış olup sırasıyla“kısa aralıklı intrakortikal inhibisyon”(SICI) ve“intrakortikal fasilitasyon”(ICF) olarak adlandırılmaktadır. Sıklıkla 50 Hz frekansında yapılan cTBS protokolünün kortikal eksitabliteyi azalttığı kanıtlanmıştır. AMAÇ: Bu çalışmada öcelikle iki uyarım arasındaki hangi sürelerde daha iyi inhibisyon ve eksitasyon sağlandığını, ikincil olarak 50 Hz cTBS ile 30 Hz ve 100 Hz'in karşılaştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: 30 gönüllüde sırasıyla iME, MEP, SICF, ICF çalışıldı. Çift uyarı çalışmalarında SICI için 2 ve 3 msn, ICF için 10 ve 12 msn aralıkla KS ve TS sırasıyla iME'nin %80'i, %120'si ile %70'i ve %140'ı olarak çalışıldı. 10'ar kişiye, 30, 50 ve 100 Hz sTBS uygulanıp hemen ve yarım saat sonra iME, MEP, ICI ve ICF çalışmaları tekrarlandı. BULGULAR: SICI çalışmalarında, 3 msn'nin 2 msn'den daha iyi inhibisyon; ICF çalışmalarında ise 12 msn'nin 10 msn'den daha iyi fasilitasyon oluşturduğu gözlenmiştir. 30 Hz cTBS inhibisyonu artırıp fasilitasyonu baskılayarak güçlü bir inhibisyon oluştururken 50 Hz cTBS ile daha düşük bir inhibisyon oluşup denekler arasında yüksek oranda değişkenlik göstermiştir. 100 Hz cTBS, hafif bir fasilitasyona neden olurken denekler arasında daha az değişkenlik göstermiştir. 50 Hz ve 10 Hz cTBS ile SICI ve ICF'de anlamlı değişiklik gözlenmemiştir. SONUÇ: Sonuçlarımız SICI için 3 msn, ICF için 12 msn aralığın; KS ve TS için iME'in %80 ve %120'si çalışılmasının inhibisyon ve fasilitasyonu göstermede daha güvenilir olduğunu düşündürmüştür. Son yıllarda çeşitli nörolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan TBS uygulamasında özellikle iyi bir inhibisyon elde edilmek istendiğinde 50 Hz yerine 30Hz cTBS uygulamasının daha güvenilir ve değişkenliğinin daha az olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Transcranial Magnetic Stimulation is a noninvasive procedure that uses robust magnetic fields to create an electrical current in cerebral cortex. Dual stimulation is administering subthreshold conditioning stimulation (CS), then supratreshold test stimulation (TS). When the interstimulus interval (ISI) is 1-6 msec motor evoked potential (MEP) amplitude decrease, termed as“short interval intracortical inhibition”(SICI), when 7-30 msec, MEP amplitude increase, termed as“intracortical facilitation”(ICF). Continuous theta burst stimulation (cTBS), often applied at 50 Hz frequency, has been shown to decrease cortical excitability. OBJECTIVE: The primary objective is to determine which duration achieves better inhibition or excitation. Secondary objective is to compare 50 Hz cTBS to 30 Hz and 100 Hz. METHODS: rMT, MEP, SICI, and ICF were studied in 30 healthy volunteers. CS and TS were administered at 80%-120% and 70%-140% of rMT at 2 and 3 msec intervals for SICI, 10 and 12 msec intervals for ICF. Ten individual in each group received 30, 50 or 100 Hz, followed by administering rMT, MTP, ICI, ICF immediately and at 30 minutes. RESULTS: Better inhibition was achieved with 3 msec than 2 msec in SICI whereas better facilitation at 12 msec than 10 msec in ICF. 30 Hz augmented inhibition and suppressed facilitation, while 50 Hz yielded a smaller inhibition with greater inter-individual variability. 100 Hz provided a slight facilitation with less inter-individual variability. SICI and ICF did not differ significantly between 50 Hz and 100 Hz cTBS. CONCLUSION: Our results suggested that studying 3 and 12 msec for SICI and ICF, respectively, 80%-120% of rMT for CS and TS, respectively, are safer in demonstrating inhibition and facilitation. Recently, TBS is used in the treatment of various neurological diseases and we recommend preferring 30 Hz over 50 Hz cTBS for better inhibition with more safety and less inter-individual variability.