Ankara il merkezinde çalışan aile hekimlerinin diz ağrısına yaklaşımının değerlendirmesi
Evaluation of the approach of family physicians working in ankara city center to knee pain
- Tez No: 466958
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÖZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Elmakuşağı AE, Ankara İl Merkezinde Çalışan Aile Hekimlerinin Diz Ağrısına Yaklaşımı Değerlendirmesi, S.B.Ü. Ankara Numune Sağlık Uygulama Araştırma Merkezi, Aile Hekimliği Kliniği, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2017. Aile hekimi birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini, yaş, cinsiyet ve hastalık ayırımı yapmadan vermekle yükümlü, aile hekimliği uzmanı veya kurumun öngördüğü eğitimleri alan tabiplerdir. Birinci basamağa başvuran hastaların yaş ve ek hastalıkları göz önünde bulundurulduğunda diz eklemi ağrısı ile başvuran hasta sayısı fazla olmasına rağmen, literatürler gözden geçirildiğinde birinci basamakta diz ağrısına genel yaklaşım konusunda hekimler arasında standart bir uygulama ve fikir birliğine rastlanılmamıştır. Araştırmamız kesitsel tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. 1/1/2017 ile 1/2/2017 tarihleri arasında çalışmaya davet edilen aile hekimlerinden 224 katılımcı araştırmaya dahil edildi. Araştırmaya katılan hekimlerin %47,3 (n:106) sözleşmeli aile hekimi, %9,4 (n:21) uzman aile hekimi, %43,3 (n:97) aile hekimliği asistanı olarak çalışmaktadır. Eğitim alan grup olarak nitelendirilen uzman aile hekimlerinin anamnez, fizik muayene kısmında kendilerine olan güvenleri daha fazla olsa da yeteri kadar doğru bilgi sahibi olmadıkları ortaya çıkmıştır. Çünkü günümüz mevcut uzmanlık eğitimi yönetmeliğinde diz ağrısına yönelik staj, rotasyon ve eğitim bulunmamaktadır. Genel olarak bütün hekim grupları arasında bilgi ve fikir birliğine saptanmamıştır. Bu araştırma da ulaşmaya çalıştığımız standart eğitim ihtiyacı belirgin biçimde ortaya konmuştur. Aynı zamanda elde ettiğimi veriler diz ağrısına yaklaşımda hangi hususların değerlendirilmesi gerektiğine de ışık tutacak genel bir eğitim eksiğini de göstermiştir. Sonuç olarak, tıp fakültelerinde başta diz ağrıları olmak üzere kas ve iskelet sistemi hastalıklarına yönelik pratik eğitim ve bilgilerin arttırılması, uzmanlık eğitimi esnasında kas ve iskelet sistemi hastalıklarına yönelik eğitim ve rotasyonların uygulamaya konulması hastalara yaklaşımın daha kaliteli hale geleceğini göstermiştir. Mevcut aile hekimlerine ihtiyaçları olan eğitimlerin verilmesi hususunda koordineli olarak Halk Sağlığı Kurumu, Üniversiteler, Eğitim Uygulama Merkezleri, Ortopedi ve Fizik Tedavi Rehabilitasyon dernekleri ile gerekli iletişime geçilmeli ve eğitim eksiğinin giderilmesi için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Elmakuşağı AE, Evaluation of the Approach of Family Physicians Working in Ankara City Center to Knee Pain, S.B.Ü. Ankara Numune Health Practice Research Center, Medicine Depatment, MD Thesis, Ankara, 2017. The Family physicians are the subjects who are required to give primary health care, diagnosis, treatment and rehabilitation without discrimination of age, gender and disease. Although the number of patients who applied with knee joint pain was high when considering the age and additional diseases of the patients who applied to the first step, there was no standard practice and consensus among physicians about the general approach to knee pain in primary care when the literature was reviewed. Research was planned as a observational, cross sectional survey. 224 participants from family physicians invited to work between 1/1/2017 and 1/2/2017 were included in the survey. 47,3% (n: 106) contracted family physicians, 9,4% (n: 21) specialist family physicians and 43,3% (n: 97) family physicians residents. It has been revealed that specialist family physicians, who are considered as the training group, have more confidence in their anamnesis and physical examination, but they do not have as accurate knowledge as they are. Because there is no internship, rotation and training for knee pain in the current specialist education regulation. In general, information and consensus among all physician groups was not identified. This research also revealed the need for standardized training that we are trying to achieve. At the same time, my data also showed that there is a general lack of training that will shed light on what needs to be assessed in the approach to knee pain. As a result, it has been shown that practical training and information for muscular and skeletal system diseases, especially knee aches, in medicine faculties will be increased and that the patient approach will be improved by applying training and rotations for muscle and skeletal system diseases during specialist education. Coordination should be made with the Public Health Institution, Universities, Training Application Centers, Orthopedics and Physical Therapy Rehabilitation Associations in order to provide the trainings that are needed for the current family physicians and necessary studies should be done to eliminate the lack of education.