İ.K.Ç.Ü Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan asistan hekimlerin tıbbi atık bilgi-tutum düzeyinin değerlendirilmesi
The evaluation of the medical waste knowledge-attitude level of assistant doctors working at İ.K.Ç.Ü Atatürk Education and Research Hospital
- Tez No: 676895
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya nüfusunun hızlı artışı, bu nüfusun kullandığı kaynakların hızla tükenmesinin yanında birçok olumsuzluğu da meydana getirmektedir. Bu olumsuzluklarından birisi de tüketimlerin sonucunda ortaya çıkan atıklardır. Nüfus artışıyla birlikte sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşların sayıları da artmış; kişilerin sağlık hizmetlerine ulaşımı kolaylaşmıştır. Bu artışın sonucu olarak sağlık hizmeti sunumu sırasında oluşan tıbbi atık miktarları da artış göstermektedir. Tıbbi atıkların uygun şekilde ortamdan uzaklaştırılması, saklanması ve imhasını sağlayacak yaklaşım ve teknolojilerin geliştirilmesi önem kazanmaktadır. Sağlık kurumlarında atıkların ayrıştırılması, tıbbi atıkların kontrolü ve zararsız hale getirilmesi için iyi bir atık yönetiminin planlanması kaçınılmazdır. Sağlık sektöründe çalışacak kişilere bu konuda farkındalığı ve bilgi düzeyini arttırmak için düzenli eğitimin öğrencilikten itibaren verilmesi önemlidir. Çalışma, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Haziran 2020 – 1 Aralık 2020 arasında görev yapmakta olan asistan hekimlerin, tıbbi atık yönetimi konusundaki bilgi-tutum düzeylerinin karşılaştırılması, çalışma bulgularına göre asistan eğitimine yönelik projeler geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel tipte olup İ.K.Ç.Ü Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 1 Haziran 2020 – 1 Aralık 2020 tarihleri arasında yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, İ.K.Ç.Ü Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1 Haziran 2020 – 1 Aralık 2020 tarihleri arasında görev yapmakta olan asistan hekimler oluşturmaktadır. Evrenin hedef kitlesi, hastanede çalışan 396 asistan hekimdir. Hedef kitlenin tamamına ulaşılması amaçlandı. Çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan asistan hekimlerden 200 (hedef kitlenin %50.5'i) asistan hekim çalışmaya katılmayı kabul etti ve çalışma grubunu oluşturdu. Literatür taranarak araştırmacılarla oluşturulan sosyodemografik veri anketi ve tıbbi atık bilgi düzeyi değerlendirmek amacıyla Hasçuhadar ve arkadaşlarının 2006 yılında yaptıkları 'Ankara Atatürk eğitim araştırma hastanesi personelinin tıbbi atık konusunda bilgi düzeyi' çalışmasında kullandıkları anket esas alınarak ve revize edilerek kullanılmıştır. Veriler bilgisayar ortamında IBM SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 26.0 istatistik paket formunda değerlendirildi. Verilerin dağılım özelliği Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirildi, normal dağılım özelliği göstermeyen verilerin analizinde Ki–kare ve Kruskal Wallis testi, korelasyon analizinde Spearman Korelasyon Analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The rapid increase in the world population causes many negativities besides the rapid depletion of the resources used by this population. One of these negativities is the waste generated as a result of consumption. With the increase in population, the number of institutions and organizations providing health services has also increased; people's access to health services has become easier. As a result of this increase, the amount of medical waste generated during the provision of health services also increases. It is important to develop approaches and technologies that will ensure the proper removal, storage and disposal of medical wastes. For all these reasons, it is inevitable to plan a good waste management in order to separate wastes, control medical wastes and render them harmless in health institutions. It is important that regular training is given to those who will work in the health sector, especially in order to increase the awareness and knowledge level on this subject. The study was conducted in order to compare the knowledge-attitude levels of the assistant doctors working at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital between 1 June 2020 and 1 December 2020, and to contribute to the development of projects for resident training according to the findings of the study. Materials and Methods: The study is a descriptive and cross-sectional study. The study was carried out between 1 June 2020 and 1 December 2020 at İ.K.Ç.Ü Atatürk Training and Research Hospital. The universe of the study consists of assistant physicians working at İ.K.Ç.Ü Atatürk Training and Research Hospital between 1 June 2020 and 1 December 2020. The target population of the universe is 396 assistant physicians working in the hospital. It was aimed to reach the entire target audience. Among the resident physicians who met the inclusion criteria of the study, 200 (50.5% of the target population) agreed to participate in the study and formed the study group.The sociodemographic data questionnaire we created by researching the literature and the questionnaire used by Hasçuhadar et al. in the study of“Knowledge level of the personnel of Ankara Atatürk Training and Research Hospital on medical waste”conducted in 2006 were used as a basis and revised by us in order to evaluate the level of medical waste information.The data were evaluated in computer environment in the form of IBM SPSS (Statistical Packet for The Social Science) 26.0 statistical package. Spearman Correlation Analysis was preferred in the correlation analysis. Chi-square and Kruskal Wallis tests were used in the analysis of the data. A p value of