Gergin eğik askılı köprülerin tasarım esasları, mevcut bir gergin eğik askılı köprünün sayısal analizi ve değerlendirmesi
Design principles of cable supported bridges, numerical analysis and evaluation of an existing cable stayed bridge
- Tez No: 467052
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, gergin eğik askılı köprülerin çalışma prensipleri araştırılmış, gergin eğik askılı köprülerin ön tasarımı aşamasında kullanılabilecek bir el hesabı verilmiş, uygulanmış bir gergin eğik askılı köprünün hareketli yükler ve deprem etkileri altında analizi yapılarak uygulanabilecek bilgisayar programı analiz yöntemleri açıklanmış ve zaman tanım alanında doğrusal analiz yöntemi uygulaması ile elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Beş bölüm olarak sunulan yüksek lisans tezinin birinci bölümünde işlenen konu açıklanmış, işlenen konu ile ilgili yapılan çalışmalar gözden geçirilmiş ve tez çalışmasının amacı ve kapsamı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, kablolu köprülerin tarihçesi incelenmiş, gergin eğik askılı köprülerin temel özellikleri ile yapısal elemanları ve çalışma prensipleri hakkında bilgi verilmiş ve örnek bir gergin eğik askılı köprü için ön boyutlandırma aşamasında kullanılabilecek bir el hesabı gösterilmiştir. Ayrıca Dünya üzerindeki ve Türkiye' deki gergin eğik askılı köprü örneklerinden bahsedilmiştir. Üçüncü bölüm mevcut bir gergin eğik askılı köprünün hareketli yükler ve deprem etkileri altında analizinden oluşmaktadır. Bu bölümde, teze konu olan mevcut gergin eğik askılı köprünün geometrik özellikleri verilmiş, kendi ağırlığı altında doğrusal olmayan analiz yapılmış ve kablo ön çekme kuvvetleri optimize edilmiştir. Ayrıca yükleme çeşitleri gösterilmiş ve bu yükler altında analiz edilen köprünün kesit kontrolleri yapılmıştır. Dördüncü bölümde, mevcut gergin eğik askılı köprüye zaman tanım alanında doğrusal analiz yöntemi uygulanmıştır. Zaman tanım alanında doğrusal analiz yöntemi uygulanarak elde edilen kesit tesirleri ile kesit kapasiteleri karşılaştırılmış, böylece üçüncü bölümde analizi yapılan gergin eğik askılı köprü ile ilgili olarak, analiz sırasında yapılan varsayımlar irdelenmiştir. Beşinci bölüm, tez çalışması ile elde edilen sonuçları içermektedir. Bu bölümde ayrıca, bu çalışmanın genişletilebilmesi doğrultusunda yapılabilecek olası çalışmalara yer verilmiştir. Bu tez kapsamında bir gergin eğik askılı köprünün analizi aşamasında izlenecek yol ile ilgili bilgi sahibi olunmuş ve gergin eğik askılı bir köprünün ön boyutlandırma aşamasında malzeme türü, kesit tipi ve kesit boyutları ile ilgili kesit öngörüleri yapılabilmesi adına bilgi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which is presented as a Master of Science Thesis, working principles of cable supported bridges are investigated, a hand calculation method used for preliminary design stage of cable stayed bridges is given, an analysis of an existing cable stayed bridge subjected to live loading and seismic load has been performed, a practicable method of analysis by using a computer program explained, and finally the results obtained by using a linear time history method have been evaluated. In the first chapter of the thesis, consisting of five chapters, the subject matter is explained, the relevant literature survey concerning cable stayed bridges is reviewed and the objective and scope of the study explained. In the second chapter, the historical background of cable supported bridges is investigated, basic characteristics, structural elements and working principles of cable supported bridges are explained and a hand calculation method used at the preliminary design stage of a sample cable stayed bridge is shown. In addition, the sample cable stayed bridges in Turkey and abroad are referred to. The third chapter is devoted to the analysis of an existing cable stayed bridge under live loads and seismic loading. In this chapter, the geometrical properties of this cable stayed bridge is given, a nonlinear analysis of the bridge under its selfweight has been carried out, and the prestressing forces of the cables have been optimized. Subsequently, the loading types are explained and the cross-sections of bridge are checked under such loading. In the fourth chapter, a linear time history analysis is applied on the existing cable stayed bridge. Based on the results of this analysis, the accuracy of the assumptions concerning the sample cable stayed bridge which is designed as explained in chapter three are checked and evaluated. The fifth chapter comprises the results achieved in this study. In addition, several suggestions have been made for a further study on the relevant subject matter.