Design and analysis of a high-rise building located in two different seismic zones utilizing Istanbul seismic Design Code for Tall Buildings (ISDCTB)
İstanbul Yüksek Binalar Deprem Yönetmeliğine göre iki farklı sismik bölgede konumlanan yüksek bir binanın analiz ve tasarımı
- Tez No: 467064
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. BEYZA TAŞKIN AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Binalar, hem rüzgar hem de depremler tarafından çoğunlukla ve yaygın olarak oluşan dinamik yüklere maruz kalmaktadır ve bu çalışma, insan hayatını tehdit eden başlıca sorunlardan biri olarak bilinen büyük deprem etkilerinden dolayı sismik tasarım üzerine odaklanacaktır Dünyanın dört bir yanındaki geniş alanlarda. Tezin amacı, dünyadaki yüksek katlı binaların inşasına yönelik eğilimin artması olarak özetlenen temel motivasyon ve zorluklara bağlı olarak yüksek katlı bir RC binası tasarlamak ve analiz etmek, yazarın yeteneklerini geliştirmek Irak'ta bu alandaki tecrübesizlik nedeniyle bu tür yapıların analizi ve tasarımı ve İstanbul Sismik Tasarım Yüksek Lisansı Tasarımı Kodunun (ISDCTB-2008) sismik performans değerlendirilmesinde kapasitesinin kontrol edilmesi Sadece İstanbul için değil, aynı zamanda, '' Yüksek Yapılar '' için yeni bir bölüm ekleyerek, 2016 Türk Deprem Yönetmeliği'nin yeni taslak halinin hazırlanmasında daha önce dikkate alınan sismisiteden daha az etkilenen bir mevkide de kullanılmaktadır. Tez beş fasıldan oluşmakta ve her biri çalışmanın farklı yönlerini ele almaktadır. Birinci bölüm, deprem etkileri ile ilgili genel konulara giriş niteliğindedir ve önceki literatürün gözden geçirilmesine ek olarak tezin amacını açıklamaktadır. İkinci bölüm, yüksek binalarla ilgili bazı genel konuları ve performansı temel alan tasarım prosedürünü tanımlarken, tasarım ve analizde örnek olay incelemesinin yanı sıra Irak ve İstanbul'daki yüksek binalar için ana hatları açıklamaktadır. Üçüncü bölüm analitik teknikler, RC bileşenlerinin doğrusal olmayan modellemesi, yer hareketinin seçimi ve sismik tasarım aşamalarının özetini ve kabul kriterlerini içeren analiz metodolojisini inceler. Dördüncü bölüm vaka incelemesini ve sonuçlarını ve beşinci bölümde çalışmanın sonucunu özetledi. Performansa dayalı tasarım prosedürü Pasifik Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi (PEER 2010/5) tarafından geliştirildi ve ISDCTB-2008'de tasarım ve doğrulama için iki temel analiz tipi de dahil olmak üzere dört tasarım aşaması olarak açıklandı; Doğrusal tepki spektrumu ve doğrusal olmayan zaman geçmişi analizi. Vaka incelemesi bina analizinde bu aşamalar takip edilmekte ve sonuçlar, vaka incelemesinin iki farklı sismik bölgede inşa edilecek yeterli bir yapısal sisteme sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The buildings are exposed to dynamic loads which are caused mainly and commonly by both wind and earthquakes and this study will be focused on the seismic design due to the huge earthquake effects which have been known as one of the major problems that threaten the life of people in vast areas around the world. The aim of the thesis is covering the topic of design and analysis a high-rise RC building depending on basic motivations and challenges summarized as the increase of the tendency towards the construction of high-rise buildings around the world, to improve the author's abilities in the analysis and design of this kind of structures due to the lack of experience in this field specially in Iraq as well as checking the capability of the draft version of Istanbul Seismic Design Code for Tall Buildings (ISDCTB-2008) in evaluating the seismic performance by employing its requirements not only for Istanbul but also for site with less effects of seismicity which has been already taken into account in preparing the new draft version of Turkish Earthquake Code-2016 by adding a new chapter for ''Tall Structures''. The thesis is composed of five chapters, each of them dealing with different aspects of the study. Chapter one is an introduction to general issues related to the earthquake effects and explains the purpose of the thesis in addition to the review of the previous literature. Chapter two presents some general issues regarding the tall buildings and defines the performance-based design procedure, which is utilized in design and analysis the case study as well as explains the main guidelines for tall buildings in Iraq and Istanbul. Chapter three examines the methodology of the analysis including the analytical techniques, the nonlinear modeling of RC components, the ground motion selection and the summary of the seismic design stages and their acceptance criteria. Chapter four describes the case study and the results and chapter five summarized the conclusion of the study. The performance-based design procedure is developed by Pacific Earthquake Engineering Research Center (PEER 2010/5) and explained in ISDCTB-2008 as four design stages including two basic analysis types for designing and verification; linear response spectrum and nonlinear time history analysis. These stages have been followed in analysing the case study building and the results showed that the case study has an adequate structural system to be built in two different seismic zones.