2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ne göre yüksek binaların analiz ve tasarımı
Analysis and design of high rise buildins according to the 2018 Turkish Building Earthquake Code
- Tez No: 689249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY ÇOŞGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Ülkemiz, dünya geneli düşünüldüğünde en aktif fay hatlarının yer aldığı bir coğrafyada bulunmaktadır. Görkemli tarihimize göz attığımızda, oluşan büyük yer sarsıntılarının da bu tarih sayfalarında göze batıcı bir şekilde yer aldığı görülmektedir. Ve bu yaşanan acılar, depreme dayanıklı yapılar yapma gerekliliğini sürekli olarak bize hatırlatmaktadır. Artan nüfus ile birlikte yapı ihtiyacı sürekli artmış ve özellikle büyük şehirlerde yapılaşma alanlarının azalması ile binaların kat adetleri artmaya başlamıştır ve bu gelişime paralel olarak ta yüksek yapılara ihtiyaç artmıştır. Modern çağ ile birlikte gelişen teknolojiye paralel olarak inşaat mühendisliği, ana bilim dallarından biri olarak gelişimini bu artan ihtiyaçlara göre sürdürmektedir. Bilgisayar destekli dinamik analizlerin yapılmaya başlanması ile de çok büyük zaman alan analizler, çok kısa sürede doğruluk payı yüksek bir şekilde yapılır hale geldiğinden, yüksek yapılarında davranış ve analizleri konusunda yapılan araştırmalar artmış ve geniş katılımla yeni yürürlüğe giren Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinde kapsamlı olarak ele alınmıştır. Bu tez kapsamında örnek bir yüksek bina ele alınarak Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kapsamındaki hususlara göre tasarım ve analizinin yapılması amaçlanmıştır. Analizlerde bütün dünyada kullanılan ve kabul görmüş programlar kullanılmış. Yüksek yapılar ile ilgili önemli hususlardan olan performansa dayalı tasarım ilkelerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our country is located in a geography where the most active fault lines are located when the world is considered. When we take a look at our glorious history, it is seen that the great earthquakes that occurred are also prominently featured in these pages of history. And these sufferings constantly remind us of the necessity of constructing earthquake-resistant structures. And these sufferings constantly remind us of the necessity of constructing earthquake-resistant structures. With the increasing population, the need for buildings has constantly increased and the number of floors of the buildings has started to increase, especially with the decrease in residential areas in big cities, and in parallel with this development, the need for high-rise buildings has increased. In parallel with the developing technology with the modern age, civil engineering continues its development as one of the main disciplines according to these increasing needs.With the introduction of computer-aided dynamic analyzes, analyzes that take a lot of time have been made to be done with a high degree of accuracy in a very short time, so the researches on the behavior and analysis of high-rise buildings have increased and they have been extensively discussed in the newly enacted Turkish Building Earthquake Code. Within the scope of this thesis, it is aimed to design and analyze an example high-rise building according to the issues within the scope of the Turkish Building Earthquake Code. In the analysis, programs that are used and accepted all over the world were used. Performance-based design principles,which are significant issues identified with tall structures, are referenced.