Çevrimiçi yorumların metin madenciliği ile analizi: İstanbul'daki alışveriş merkezleri üzerine bir çalışma
Analysis of online reviews with text mining: A study on shopping centers in Istanbul
- Tez No: 467130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAR ÖZTAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de hızlı gelişen Alışveriş merkezleri kentsel hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmekte ve sayıları giderek artmaktadır. Alışveriş Merkezleri, teknolojinin neredeyse zorunluluk haline getirdiği çevrimiçi platformlarda yerlerini almaya başlamıştır. Böylelikle son kullanıcılara iletmek istedikleri mesajı, bilgilendirmeyi bu yolla yapmaya başlamışlar ve kullanıcılarla daha yakın iletişime geçmişlerdir. Bu platformların en bilinenlerinden biri ve mekân değerlendirme konusunda kullanıcılar üzerinde en çok etkisi olan ağ Foursquare'dir. Burada işletme sahipleri uygulama üzerinden kendi sayfalarını oluşturmakta ve insanlar ne düşündüklerini özgürce söyleyebilmekte, mekânı değerlendirip diğer insanları yönlendirebilmektedir. Yapılan araştırmalarda da günümüzde insanların firmaların söylediklerinden çok diğer kullanıcıların söylediklerine inandıkları ortaya çıkmıştır. Böyle bir ortamda kullanıcıların bıraktıkları yorumlar çok değerli hale gelmektedir. Bu çalışmada en etkili sosyal medya platformlarından biri olan Foursquare üzerinde İstanbul'daki alışveriş merkezlerine bırakılan yorumlar ile veriler analiz edilerek mekân popülerlikleri analizi ve alışveriş merkezleri için metin madenciliği yöntemlerinden biri olan konu modelleme yapılmıştır. Youmlar Foursquare API kullanılarak bir program aracılığıyla elde edilmiştir. Yorumların yanında toplam check-in sayısı, tekil kullanıcı sayısı, puan bilgileri gibi veriler de alınmıştır. Çalışmada MALLET yazılımı kullanılarak Konu Modelleme yöntemlerinden biri olan Gizli Dirichlet Tahsisi yapılmıştır. Bu alanda Türkiye'de yapılan çalışmaların çok çok az olduğu görülmüştür. Bu yöntemle elde edilen konular, bir etiketleme işlemine tabii tutulmuş, ardından her yorumun hangi konuya yakınlığı olduğu bilgisi kullanılarak her bir alışveriş merkezinin en çok konuşulan konuları ortaya çıkarılmıştır. Bu çıktılara bakıldığında 6 konu içerisinde en çok Genel AVM Atmosferi hakkında yorumların bırakıldığı, ardından sırasıyla Otopark, Kitle-Yoğunluk, Yiyecek-İçecek Hizmetleri, AVM Konumu ve Eğlence-Ek Hizmetler konularının onu takip ettiği bulunmuştur. Bu çalışmanın çıktıları ile İstanbul'da hayatını sürdüren alışveriş merkezlerinin insanların gözünde nasıl algılandığı ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın amacı her bir alışveriş merkezinde son kullanıcıların oluşturduğu içeriklerin temalarının neler olduğunu çıkarmak, alışveriş merkezlerinde yapılacak öneri sistemleri için bilgi sağlamak ve alışveriş merkezleri yöneticilerine konuşuldukları konular ile stratejilerinde yol gösterici olmaktır. Ayrıca yapılan metin madenciliği çalışması ile Türkçe dili için yaşanan zorluklar ortaya çıkmış ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The consumption phenomenon that has become increasingly common in today's societies has caused many forms to enter into our lives. The most known of these formations is, of course, shopping centers. As it is in the world, fast developing shopping centers in Turkey are becoming an integral part of urban life and the numbers are increasing. Although Turkey has a 30-year-old acquaintance with shopping centers, this period is more than 60 years in countries that have completed development like the United States. Shopping Centers in social media platforms in today's internet age has become almost a necessity in terms of not being behind other competitors. The opportunities offered by the Shopping Centers to people are increasing day by day and the shopping centers have become able to make individual contacts with the customers through the announcement of their activities, news and competitions through these platforms. In the same way, customers can access shopping centers more easily. Companies in modern shopping centers are able to determine the profile of potential consumers, to determine the needs and desires of consumers in order to protect and / or increase their market share under intense competition conditions, briefly to obtain information about the purchasing behavior of existing and potential consumers and to decide according to the information obtained on marketing strategies Is required [1]. With the rapid development of the Internet, people are advancing parallel to this. With Web 2.0,“user generated content”has started to grow, and this has become one of the most important issues for both users and companies today. When people now like a product or service, when they do not like it, they can hear more voices compared to the old one, and an interpretation that has been taken, the view becomes accessible to a large audience. In this case, we can call it digital marketing by mouth. As a result, companies are now paying close attention to finding these meetings where people are expressing their opinions. Fourquare, a social media platform, is at a point where places around the globe can create their own pages and affect people's preferences. Foursquare maintains its ongoing popularity on mobile platforms for many years as a social network that can identify the locations in the environment by identifying the location. Thanks to Foursquare, the location can be shared across all social networks in use. Founded in 2009, Foursquare has a serious user base. This application has the feature of not only notifying the place but also marking and saving it in order not to forget the going place, and it is in almost everyone's mobile phone. You can check the pages of these places by giving users points, checking in and commenting via Swarm which is another application connected with Foursquare It is possible. Foursquare comments can be used as feedback to help other users choose places to visit. For example, someone who recommends a hotel or does not like the service of a restaurant guides others. Interpretations provide the basis for attracting future visitors as well as providing valuable feedback to business owners as well as the link between users and real businesses. Unlike check-ins only seen by a user's friends, comments are visible to everyone and can therefore greatly impact online information sharing and business marketing. Data mining is crucial in understanding large, complex, and information-rich data. Significant information from this data; Problem solving, decision-making, and so on. The widely used definition of text mining in data mining is“the extraction of qualified information hidden in the data in a non-specific format, the formatting of the irregular data”. Objectives such as classification and clustering of text mining texts, subject extraction from texts, generation of class particles, emotional analysis, text summarization, entity relationship modeling In this study, one of the most effective social media platforms, Foursquare, was analyzed the spatialities left to the shopping centers in Istanbul and analyzed the popularity of the spaces and modeled one of the methods of text mining for shopping centers. Reviews has been obtained through a program using Foursquare API. In addition to comments, data such as total number of check-ins, number of unique users, and point information are also included. In the study, Latent Dirichlet Allocation which is one of the text mining methods was made using MALLET software. It has been seen that there is a one thesis work done in Turkey in this area. Experiments were conducted for different numbers in order to find the best topic, and it was determined that the most appropriate result was for 6 subjects. The subjects obtained by this method have been subjected to a labeling process and the General Shopping Mall Atmosphere (Genel AVM Atmosferi), Food and Beverage Services (Yiyecek-İçecek Hizmetleri), Parking Lot (Otopark), Mass-Density (Kitle-Yoğunluk), Entertainment-Additional Services (Eğlence-Ek Hizmetler) and Shopping Mall Location (AVM Konumu) labels have been determined through these six tagging keys. Then, using the knowledge that each interpretation is closest to the subject, the most talked-about topics of each shopping center were revealed. When we looked at this output, it was found that the most commented about the General Shopping Mall Atmosphere in 6 subjects followed by Parking Lot, Mass-Density, Food & Beverage Services, Shopping Mall Location and Entertainment-Additional Services. With the outputs of this study, it was revealed how the shopping centers that keep their lives in Istanbul perceived in people's eyes. The aim of the workshop is to find out what the themes of the content of the end users in each shopping mall are, to provide information for the proposal systems to be made in the shopping centers and to guide the shopping centers managers on their subjects and strategies. In addition to this, the text mining study presented the difficulties for Turkish language and suggestions for future studies.