Design and implementation of a hybrid unified power quality conditioner with an isolated bidirectional DC-DC converter at DC link
İzoleli çift yönlü DA-DA dönüştürücülü melez birleştirilmiş güç kalitesi düzenleyicisinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi
  1. Tez No: 467204
  2. Yazar: TAHSİN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞRAŞ CUMA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu tezde, dağıtım sistemlerinde elektriksel güç kalitesi problemlerine alternatif bir çözüm olarak özgün bir melez birleştirilmiş güç kalitesi düzenleyici (MBGKD) önerilmiştir. MBGKD, paralel melez aktif güç filtresi (PMAGF), dinamik gerilim iyileştirici (DGİ) ve ortak DA bağında yer alan izoleli çift yönlü DA-DA dönüştürücü (ÇiDA)'den oluşan çok yönlü bir özel güç cihazıdır. HUPQC için benzetim ve deneysel çalışmalar ile gerçekleştirilen güç devresi tasarımı ve kontrolcü geliştirilmesi detaylı olarak sunulmuştur. Önerilen MBGKD, paralel gerilim kaynaklı evirici (GKE)'nin akım harmoniğini kompanze edebilmesi gibi seri GKE'nin de dengeli ve dengesiz gerilim çukuru/tepesi'ni düzeltme yeteneğine sahip olması yönüyle birçok operasyonel faydalar sağlamaktadır. Ayrıca, paralel GKE'nin dinamik reaktif güç kompanzasyon yeteneği adaptif DA bağ gerilim kontrolcüsü başarılarak MBGKD konsepti çerçevesinde literatürde ilk kez gerçekleştirilmiştir. Önerilen MBGKD topolojisinin ve kontrolcüsünün etkinliğini doğrulamak için üç fazlı MBGKD prototipi üzerinde deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel hybrid unified power quality conditioner (HUPQC) is proposed as an alternative solution to electrical power quality problems in distribution systems. The HUPQC is a versatile custom power device which consists of the shunt hybrid active power filter (SHAPF), the dynamic voltage restorer (DVR) and the isolated bidirectional DC-DC converter (BiDC) located at the common DC link. The power circuit design and the controller development for the HUPQC that are carried out with simulation and experimental studies are presented in detail. Proposed HUPQC provides many operational benefits such that the series voltage source inverter (VSI) has the ability to handle both balanced and unbalanced voltage sags/swells; as the shunt VSI can compensate current harmonics. Additionally, dynamic reactive power compensation capability of the shunt VSI is realized for the first time in literature within HUPQC concept by achieving adaptive DC link voltage controller. In order to verify the effectiveness of the proposed HUPQC topology and its controller, experimental studies are carried out on three phase HUPQC prototype.