Ramsar Sözleşmesi kapsamında Türkiye'deki sulak alanların yönetsel sorunları ve çözüm önerileri
- Tez No: 46725
- Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN İSTANBULLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
V.ÖZET RAMSAR SÖZLEŞMESİ KAPSAMINDA TÜRKİYE'DEKİ SULAK ALANLARIN YÖNETSEL SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ. Gerek ekolojik dengenin sağlanmasında, gerekse biyolojik çeşitliliğin korunmasında büyük önem taşıyan sulak alanlar Türkiye'de hala büyük tehlikelerle karşı karşıyadır. Sulak alanların korunması konusunda karşılaşılan olumsuz gelişmelerin başında geleni bu alanların kurutulmasıdır. Sulak alanların karşılaştığı ayrı ve çok önemli bir tehlike de kirlenme tehlikesidir. Bu alanlar, gerek doğrudan, gerekse buraları besleyen akarsularla kirlenmektedir. Diğer bir tehlike de aşın ve düzensiz avlanmadır. Sulak alanların ve buralarda yaşayan flora ve faunanın korunmasında yararlanılan hukuki kaynaklar genel olarak; Kara Avcılığı Kanunu, Orman Kanunu, Milli Parklar Kanunu, Su ürünleri Kanunu, Çevre Kanunu ile Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'dur. Bu çalışmada sulak alanlar üzerindeki yönetsel sorunlar incelenmiştir. Sonuç olarak; sulak alanların korunması ve geliştirilmesi için ilgili kuruluşlar arasında işbirliği geliştirilmeli, uluslararası çalışmalar ve gelişmeler değerlendirilmelidir. 68
Özet (Çeviri)
SUMMARY SUGGESTIONS RELATED TO THE MANAGEMENT PROBLEMS OF WETLANDS IN TURKEY UNDER THE RAMSAR CONVENTION. Wetlands, which are of enormous importance both in ensuring the ecological balance and in preserving biological diversity are currently facing grave threats in Turkey. The most serious of the unfavorable developments encountered in the preservation of wetlands is the fact that these areas are being drained. Another very important problem the wetlands face is the threat of pollution. These areas are being polluted not only directlyjtpoiiuterslaround of area) but also by the rivers that feed them. Still another threat to wetlands is overhunting and unregulated hunting. The laws applied in Turkey to preserve wetlands and their flora and fauna consist generally of the Land Hunting Law, the Forest Law, the National Parks Law, the Aquatic Products Law, the Environment Law and the Law of Cultural and Natural Resources Protection. In this thesis the managing problems of wetlands of Turkey are investigated. Finally; cooperation among the agencies concerned with the preservation and development of wetlands should be further developed and international efforts and developments should be followed up. 69