Sıfır değerlikli alüminyum nanopartikülleri kullanılarak endokrin bozucu bisfenol A kirleticisinin giderimi ve toksisite değişiminin izlenmesi
Removal and toxicity change of endocrine disrupting bisphenol A by using zero valent aluminum nanoparticle
- Tez No: 467250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ÖLMEZ HANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bisfenol A (BPA), doğal sularda bulunan önemli endokrin bozuculardan biri olarak kabul edilen kirleticidir. Bu çalışmada, 2 mg/L sulu BPA çözeltisinin arıtılması için nanopartiküler sıfır değerli alüminyum (SDA) kullanımı incelenmiştir. Çalışmalar gerçek su numunelerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, oksidasyon reaksiyonunu hızlandırmak için SDA ile hidrojen peroksit (HP) ve persülfat (PS) radikaller kullanılmıştır. Gerçek su numunelerinde arıtma performansının yanı sıra toksisite değişimi de izlenmiştir. Çalışmanın diğer bir kısmında SDA nanapartiküllerinin yeniden kullanımı incelenmiştir. Saf suda, HP veya PS ile birlikte SDA, özellikle PS oksidan olarak kullanıldığında etkili bir BPA giderimi sağlamıştır. Deniz fotobakteri Vibrio fischeri ve tatlı su mikroalgleri Pseudokirchneriella subcapitata ile yapılan biyolojik analizlere göre BPA'nın akut toksisitesi, saf ve gerçek yüzeyli su numunelerinde SDA/PS prosesi sırasında önemli dalgalanmalar sergiledi.
Özet (Çeviri)
Bisphenol A (BPA) is an industrial pollutant being considered as one of the major endocrine disruptors found in natural water bodies. In the present study, the use of a commercial, nanoscale zero valent aluminum (ZVAl) powder was examined for the treatment of 2 mg/L, aqueous BPA solution.The study focused on hydrogen peroxide (HP) and persulfate (PS) activation with ZVAl to accelerate the oxidation reaction. In addition to the treatment performance in real water samples, the toxicity change was also monitored. In another part of the study, the reuse of SDA nanoparticles has been investigated. In pure water, ZVAl coupled with HP or PS is an effective treatment of BPA particularly when PS was employed as the oxidant. According to the bioassays conducted with the marine photobacteria Vibrio fischeri and the freshwater microalgae Pseudokirchneriella subcapitata, the acute toxicity of BPA exhibited substantial fluctuations during ZVI/PS treatment in pure and real surface water samples.