Türkiye'nin Calchicum (acıçiğdem) türlerinden c.bivonae guss ve c. variegatum l. üzerinde morfolojik ve anatomik araştırmalar
- Tez No: 46727
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ORHAN KÜÇÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
V. ÖZET Bu araştırmada Colchicum bivonae Guss. ve C. variegatum L. türlerinin morfolojik ve anatomik özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde türlerin gövde (=korm), yaprak, çiçek ve meyva gibi organlarının morfolojik özellikleri sunulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde yaprak, gövde ve korm örtü pullan (tunik)' nın anatomik özellikleri verilmiştir. Yaprak ayasmm orta bölgesinden enine ve yüzeysel (üst ve alt); gövdeden enine ve dış yüzeysel kesitler incelenmiştir. Korm örtü pullarının üst ve alt yüzeylerindeki epidermis hücrelerinin şekil ve boyutları ile kormun parenkima hücrelerinden elde edilen nişasta tanelerinin morfolojisi, ilk kez bu araştırma ile belirlenmiştir. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE MORPHOLOGICAL AND ANATOMICAL STUDIES ON THE COLCHICUM (Meadow Saffron) SPECIES OF TURKEY : C. BIVONAE GUSS. AND C. VARBEGATUM L. In this survey, the morphological and anatomical features of Colchicum bivonae Guss. and C. variegatum L. have been investigated. In the first part of the study, the morphological characteristics of the organs like stem (=corm), leaf, flower and fruit of the species have been presented. In the second part of the study, anatomical characteristics of the leaf, stem and corm scale leaves (tunics) were given. Transverse sections and surface views (the upper and the lower) from the middle portion of the lamina and the transverse sections also upper surface view from the stem have been examined. The shapes and sizes of the epidermis cells on the upper and lower surfaces of the corm scale leaves also the starch grain morphology obtained from the parenchyma cells of the corm have been determined first in this work. 51