Küçükçekmece Gölü ile denize bağlantı bölgesindeki deniz sularında bazı biyolojik, fiziksel ve kimyasal parametrelerin karşılaştırılması
- Tez No: 46730
- Danışmanlar: PROF.DR. DİNÇER GÜLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 20
Özet
V. ÖZET Biyolojik çeşitlilik ve zenginlik, çevre kirliliği ile yakından ilişkili olduğundan, bu çalışmada suda, sedimentte ve organizma örneklerinde kirletici seviyeler belirlenmiş ve biyolojik zenginliği incelenen organizmanın kalitatif ve kantitatif durumu saptanmıştır. Su örneklerinde; iletkenlik, tuzluluk, pH, sıcaklık, çözünmüş oksijen, oksijen doygunluğu, BOÎ5, deterjan, renk, bulanıklık, berraklık, asılı madde, fosfat, nitrat, nitrit, sülfat, yağ, klorofil a, b, c, flüor, iyot, ozon ve klor ölçümleri yapılmıştır. Sediment ve organizma örneklerinde eser element ve radyoaktivite seviyeleri ölçülmüştür. Ve yine sediment örneklerinde Ostrakod sistematiği yapılmış; Cyprideis torosa. Eucypris inflata. Pontocythere elongata. Loxoconcha rhomboidea.'. Urocythereis britannica türleri bulunmuştur. Hidrolojik bulgularımızın yetersizliğinden dolayı Küçükçekmece Gölü'nün kirlilik seviyesi hakkında kesin bir sonucu varamadık. Deniz istasyonumuz belirgin kirlilik seviyelerini göstermemektedir. Rakyoaktif kirlilik açısından göl ve deniz istasyonlarımızda sorun yaratabilecek ölçümler saptanmamıştır. 21
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE COMPARISON OF BIOLOGICAL, PHYSICAL AND CHEMICAL PARAMETERS IN KÜÇÜKÇEKMECE LAKE AND IN THE REGION OF ITS SEA CONNECTION Since biological variety and richness are closely related with environmental pollution; in this study, in the water, in the sediment and in the samples of organism pollutiant levels were defined and both the qualitative and quantitative positions of the organism of which is biological richness was examined, were fixed. In the water samples; conductivity, salinity, pH, temperature, dissolved oxygen, saturation of oxygen, BOD5, detergent, colour, turbidity, clearness, suspended solid, phosphate, nitrate, nitrite, sulfate, oil, chlorophyll a, b, c, fluoride, iodine, ozone and chlorine measure ments were made. In the sediment and organism samples; levels of trace element and radioactivity were measured. And again in the sediment samples; systematic of the Ostracoda was made; Cyprideis torosaT Eucypris inflata. Pontocythere elongata, Loxoconcha rhomboidea. Urocythereis britannica species were found. Due to inadequancy of our hydrologic findings; we couldn't reach at a definite conclusion about the pollution level of Küçükçekmece Lake. Our sea station doesn't show definite pollution levels. The measurements which will be able to create problems in our lake and sea stations in respect of radioac.tivite Dilution were not fixed. 22