Jeoelektrikte standart grafiklerin elde edilmesi
Obtaining standart graphs in geoelectricity
- Tez No: 46731
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
V. ÖZET Jeolektrikte standart-grafiklerin elde edilmesi Düşey elektrik özdirenç eğrilerinin değerlendirilmesinde standart grafiklerin önemli bir yeri vardır. Bu tez çalışmasında, standart grafiklerin elde edilmesiyle ilgili yöntemlerin büyük bir kısmı burada açıklanmaya çalışılmıştır. Bu grafiklerden; iki tabaka, indirgeme abakları, yardımcı nokta kartları ve grafiksel yöntemle iki, üç, dört tabakalı görünür model eğrilerinin elde edilişi örnek olarak sunulmuştur. Ayrıca, çekirdek fonksiyonlarını kullanarak sayısal olarak standart grafiklerin elde edilmesinde kullanılabilecek bir program oluşturulmuştur. Gürpınar ilçesinde dokuz noktada yapılan jeofizik ölçüm değerlerinden endirekt değerlendirme ile bulunmuş olan sonuçları, programa uygularayarak görünür özdirenç model eğri değerleri elde edilmiştir. Grafiksel yolla elde edilen model eğrileri ile, sayısal yolla bulunan model eğrileri aynı logaritmik skalada çizilerek gösterilmiştir. Sayısal ve grafiksel yolla bulunan standart grafikler, arazideki jeofizik ölçüm değerleriyle karşılaştırıldığında uyum içinde olduğu gözlenmiştir. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY OBTAINING STANDART GRAPHS IN GEOELECTRICITY Standart graphs have a significant role in evaluating for geoelectric sounding curves. In this study, most of the methods used in obtaining standart graphs are described and some are presented as examples, namely two-layer graphs, auxiliary graphs, and discernable two-, three-, and four-layer model curves using graphical method. In addition, a computer programme which can be was prepared employed in obtaining standart graphs numerically using Slichter's Kernel functions. Values for discernable resistivity model curves were obtained by using the results elicited from geophysical measurements carried out at nine points in Gürpınar. Those model curves obtained by graphical and quantitative method were drawn in the same logaritmic scale. Standart graphs prepared graphically and quantitatively were found in correlation with the values from geophysical field measurements. 74