İkitelli Sanayi Sitesi'ndeki betonların karakteristik hesap mukavemetinin araştırılması
- Tez No: 46733
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNDÜZ ÖZIŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
V. ÖZET İstanbul ikitelli Organize Sanayi Sitesi'ndeki B225 sınıf mukavemetine ait betonların karakteristik mukavemetlerin araştırılması sonucunda birbirinden farklı 2 firmayla çalışıldığı gözlenmiştir. A firmasına ait karateristik mukavemetin düşük olduğu, özellikle standart sapmasının büyük olduğu saptanmıştır. Karakteristik mukavemeti iyileştirmek amacıyla aynı sınıf mukavemetinde B firmasıyla çalışılmıştır. Bunun sonucunda standart sapma ve varyasyon katsayısı küçültülmüş karateristik mukavemette iyileştirme sağlanmıştır. 1992, 1993, 1994 yıllarını içeren bu çalışmada A ve B firmalarına ait beton numunelerinin sonuçlarına göre 28. gün üzerinden elde edilen istatistik değerler. Standart sapma: 26 kgf/cm Varyasyon katsayısı: 0,11 Karakteristik mukavemet: 213 kgf/cm2 Karateristik mukavemet: %90 güvenle ve sınıf mukavemetinin %95 değerinde gerçekleşmiştir. 28 günlük karateristik değerler ile ilgili olarak aşağıda sırasıyla adları yazılı olan grafikler eİde edilmiştir.. Mukavemet- Beton deney tarihi. Slamp-Mukavemet. Slamp-Beton döküm tarihi Grafiklerin her biri için lineer bir ilişki sağlanamadığı korelasyon katsayısının düşüklüğü ile hipotez sınamasından anlaşılmıştır. 7.Gün değerleri ile ilgili olarak aşağıda adlan yazılı olan grafikler elde edilmiştir.. Mukavemet-beton deney tarihi grafiği. Slamp-mukavemet Herbiri için lineer bir ifade sağlandığı görülmüştür. 62
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY A RESEARCH FOR THE CHARACTERISTIC CALCULATION STRENGTH OF CONCRETE AT THE İKİTELLİ INDUSTRIAL PROJECT As result of the analysis of the characteristic strengths of the concrete which has strength classification of B225 of the Istanbul ikitelli Industrial Project, it is observed that two different concrete manufacturers has been worked. It is understood that the characteristic strength values of the“Company A”were lower and the standard deviations were higher. Therefore, in order to develop the characteristic strength values,“Company B”was choosen as to meet the required strength classification. As a result of the above mentioned preference, the standard deviation and the variation coefficient has been decreased and better characteristic strengths are obtained. This study covered the years 1992, 1993 and 1994 with the concrete samples provided from the“Company A”and“Company B”. The statistical results are mentioned below; Standard deviation=26 kgf/cm Variation coefficient=0.11 Characteristic strength = 213 kgf/cm2 A 90% confidence in characteristic strength is performed with the classification strength value of 95%. The below mentioned graphs have been obtained related with the 28 days of characteristic strength values. 63