Menekşe (Tekirdağ) yöresi arkeolojik yerleşim yerlerinin jeofizik yöntemlerle belirlenmesi
  1. Tez No: 46732
  2. Yazar: NURDAN SAYIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ ORBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET «TEKİRDA?)ARKEOLOJİK YERLEŞİMJEOFİZİK YÖNTEMLERLE Bu güne kadar yapılan arkeojeofizîk çalışmalarda çok farklı jeofizik yöntemler kullanılmıştır. Yöntem seçimi, arama yapılacak alanın özelliklerine ve yeraltında gömülü yapıların niteliklerine göre yapılmaktadır. Bu çalışmada Mağnetik Gradiometra ve Şelf Potansiyel yöntemleri kullanılarak Menekşe Çatağı Arkeolojik Höyüğünde gömülü olan yapılar belirlenmeye çalışılmıştır. Söz konusu höyük, Tekirdağ'ın 10 km doğusunda Avrupa ve Anadolu Uygarlıkları arasında geçiş oluşturan ve M.Ö. 4000 ve M.O. 3000 dönemlerine ait yerleşimlerin bulunduğu düşünülen bir alandır. Arkeolojik alanlarda anomali oluşturan yapı ve cisimlerin özellikleri, oluşturduktan anomalilerin bağlı olduğu parametrelere değinilmiş ve bu alanlarda sıklıkla karşılaşılan çukur, hendek ve gömülü disk anomalilerinden örneklere yer verilmiştir. Mağnetik gradîent haritalannda dikkati çeken anomalileri netleştirebilmek amacıyla haritaya filtre uygunlanmıştır ve anomalilerin belirginleştiği görülmüştür. Bu anomaliler üzerinden seçilen kesitler ters çözüm tekniği ile modeilenmîştir. Modeller, sahada fmn ve duvar kalıntılanna benzer olabilecek sonuçlar vermiştir. Araştırma bölgesinde İ.O. Arkeoloji Bölümü tarafından kazı yapılmıştır ve bulunan sonuçlar modellere uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF ARCHAEOLOGICAL SITES IN MENEKŞE (TEKİRDA?) REGION BY GEOPHYSICAL METHODS. Several geophysical methods has been applied in archaeogeophysical studies, up to now. The method is selected according to the characteristics of the investigated area and quality of the buried features. In this study, buried features in Menekşe Çatağı archaeological mound is searched by using magnetic gradiometer and self potential methods. The civilizations in this mound area have been settled in B.C 4000 and B.C. 3000 and these settlements were considered as a transition between the European and Anatolian civilizations. Previously, we mentioned about the characteristic of the features and bodies which is reason to the anomaly in the archaeological field and the parameterization of these anomalies. Beside this, some examples of buried disk and pits anomalies which are encountered oftenly is given. The filter was applied to the magnetic anomaly map for obtaining the shallow anomalies. The inversion method is applied to the selected profiles from the filtered map for determining the archeological materials. These anomalies were referred as furnace and wall survivals after the interpretation. These results were also supported with archaeological digging. 63