Sosyal medyanın telekomünikasyon sektörü halkla ilişkiler birimlerinde kullanımının önemi: Vataniye ve Cevval şirketlerinin sosyal medya profil analizi
The importance of using social media in telecommunication companies: Social media profile analysis of Wataniya and Jawwal companies
- Tez No: 467335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Sosyal medyanın hayatımızda yerini alması sadece bireysel yaşantımızı değil aynı zamanda kitle iletişim araçları ve bu araçların çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılmasını da etkilemiştir. Teknolojinin gelişmesi ve yeni yöntem ve araçların ortaya çıkmasıyla Halkla İlişkiler departmanları da basınla olan iletişimini bu yönde değiştirmek ve geliştirmek durumunda kalmıştır. Bunun en güzel örneği yaşadığımız yeni medya çağında ortaya çıkan sosyal medyanın halkla ilişkiler departmanları tarafından giderek daha fazla tercih edilmesi ve basın bildirileri ya da reklamlar gibi geleneksel araç ve yöntemlerin yerini almasıdır. Bu tezin temel amacı etkisi her geçen gün artan sosyal medyanın Cevval ve Vataniye şirketleri özelinde şirketlerin halkla ilişkiler departmanları tarafından gerekli mesajın hedef kitleye ulaştırılmasında nasıl kullanıldığı ve ne kadar etkili olduğunu anlamaktır. Daha özel amaçlarında ise sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların nasıl bir dil kullandığını ve halkla ilişkiler uygulamalarının sosyal medya üzerinden tatbik edilmesinin geleneksel medyaya nasıl bir etkisi olduğunu anlamak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Social media not only affects our individual lives but also plays an important role on media and how media is utilized by such actors as companies, institutions and organisations. As the technology develops at a rapid pace with new media tools and methods, the public relations departments recognize the obligation to keep up with the new developments and changes. One of the clearest repercussions of this has been materialized with the fact that public relations departments prefer to use social media in order to communicate with public and these conventional ways of press releases or advertisements yield to social media posts and releases. Therefore, the main objective of this thesis is to find out how social media is used by public relations departments in order to convey their messages to the target audience and how effective it is to use social media as a public relations tool with a focus on the two telecommunication companies, Jawwal and Wataniya operating in Palestine. This thesis further aims at analysing the language use by the public relations departments and what kind of an impact social media has one the traditional media.