Lojistikte dış kaynak kullanımının işletmelerin rekabet gücüne etkileri: İstanbul'da faaliyet gösteren tekstil firmalarına yönelik bir araştırma
The effect of outsourcing in logistics on the competitiveness of the companies: A research on textile firms in Istanbul
- Tez No: 467334
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünyada son dönemde giderek yükselen rekabet koşulları, lojistik sektöründe kendisini göstermiştir ve dış kaynak kullanımı gibi yeni arayışlara yönelim olmuştur. Lojistik faaliyetlerde dış kaynak kullanımının rekabet edebilme gücü üzerindeki etkisinin açıklanması bu araştırmanın temel amacıdır. Bu amacın gerçekleştirilmesi adına literatür taraması ve anket uygulaması yöntemleri bir arada kullanılmıştır. Literatür taraması ve İstanbul'da faaliyet gösteren tekstil işletmeleri üzerinde yapılan uygulamayla birlikte ulaşılan sonuçlar lojistikte dış kaynak kullanımının faaliyette esneklik, lojistik etkinlik, stratejik etkinlik, operasyonel katkı ve operasyonel verimlilik açısından etkisi olduğunu göstermiştir. Lojistikte dış kaynak kullanımının sonuçlarının ortaya çıkmasında lojistik maliyetler, dış kaynak kullanım oranı, çalışan sayısı, işletmenin faaliyet yılı, destek alınan firma sayısı faktörlerinin etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The competitiveness conditions get harder in all around the world and in the logistics sector. This caused new searches in the companies such as outsourcing. The basic goal of this study is to determine the effect of outsourcing in logistics of the company's competitiveness. To reach this goal the literature review and the questionnaire methodologies have been both used. After the literature review and the application on the textile firms in İstanbul; the results showed that outsourcing in logistics let companies to gain operational efficiency, operational flexibility, subscriptions, and trenchancy. Also the results showed that outsource usage percentage, number of employees, age of the company and the support firms number effect usage of the outsourcing for the logistics.