Harbiye nazırı Nazım Paşa'nın hayatı ve faaliyetleri
Minister of war Nazim Pasha: His life and deeds
- Tez No: 467344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET SANCAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
Siyaseten Tanzimat Fermanı ile başlayan ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması ile sonuçlanan dönem tarihsel gelişmelerin oldukça hızlı yaşandığı ve Türk tarihinin yönünü değiştiren şahısların yetiştiği verimli bir dönem olmuştur. Tez konusu olan Nazım Paşa 1853 ile 1913 yılları arasında yaşamıştır. Nazım Paşa, 60 yıllık ömründe Deli Fuat Paşa Vakası, 31 Mart Vakası, Halaskar Zabitan olayı, 1912'de Meclis-i Mebusan'ın kapatılması, I. Balkan Savaşı ve Bab-ı Ali Baskını gibi olayların baş aktörlerinden olmuştur. Kendisi aynı zamanda Ayastefanos Antlaşması, Berlin Antlaşması görüşmelerine iştirak etmiş, I. Balkan Savaşı sırasında Bulgaristan ile yapılan mütarekede heyet reisliği yapmış askeri bir diplomattır. Brüksel'deki askeri ataşe olarak başladığı askerlik hayatı 23 Ocak 1913'te Harbiye Nazırı iken başına isabet eden bir kurşunla son bulmuştur. Bu çalışma, tez konusu olan Nazım Paşa'nın hayatını kronolojik bir bütünlükle ele almayı ve yaşadıklarının dönemin tarihsel gelişimine olan etkisini izlemek amacıyla yazılmıştır. Çalışma esnasında Başbakanlık Osmanlı Arşivi evrakı, döneme tanıklık eden şahısların hatırat türünden eserleri, basın, Genel Kurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt (ATASE) Daire Başkanlığı Arşivi evrakı ile araştırma türünden eserlerden yararlanılmıştır. Çalışma bir hatıratı ya da miras bıraktığı evrakı olmayan Nazım Paşa hakkında yapılmış ilk ve tek müstakil çalışmayı teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
The period that was politically heralded by the Edict of Gulhane and culminated in the founding of the Republic of Turkey was a fast-paced and productive one that has seen the unfolding of historically significant events and the emergence of important personalities that changed the course of Turkish history. Nazim Pasha, the subject of this study, lived between 1853 and 1913. In his six decades of life, he was one of the leading figures in historical events such as Deli Fuat Pasha Incident, 31 March Incident, Halaskar Zabitan Incident, Dissolution of Ottoman Chamber of Deputies in 1912, First Balkan War, and Raid on the Sublime Porte. As a military diplomat, he also participated in negotiations for the Treaty of San Stefano and Treaty of Berlin, and led the Turkish delegation which signed a ceasefire with Bulgaria during First Balkan War. His military career which had begun as a military attaché stationed in Brussels ended with a fatal bullet on this head as the Minister of War in Istanbul in 23 January 1913. The present thesis sets out to trace Nazim Pasha's life from cradle to grave with chronological integrity and to determine his impact on this important period of Turkish history. Documents from Ottoman Archives of Prime Minister's Office, memoirs of people who witnessed the period, the press of the period, documents from the Archives of Department of Military History and Strategic Research of General Staff of Turkish Armed Forces, and other related researchs were used. This study is believed to be the first academic work with an exclusive focus on Nazim Pasha.