Power relations in the early plays of Harold Pinter
Erken dönem Harold Pinter oyunlarında iktidar ilişkileri
- Tez No: 467346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARPİNE MIZIKYAN AKFIÇICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin ana hedefi İngiliz oyun yazarı Harold Pinter'ın erken dönemlerinde yazmış olduğu The Birthday Party (1958), The Hothouse (1958) ve The Caretaker (1960) isimli üç oyununda Fransız felsefeci Michel Foucault'nun kullandığı bir kavram olan“iktidar ilişkilerinin”nasıl yapılandığını incelemek olacaktır. Tez, iktidar ilişkilerinin“etik”,“alan”ve“tahakküm”kavramlarıyla nasıl doğrudan bağlantılı olduğunu irdeleyecektir. Bu bağlantıların oyunlarda nasıl temsil edildiği konusunda bir tartışma sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis will be inspecting how“power relations”, a term which is used by the French philosopher Michel Foucault, are structured in the three early plays of English playwright Harold Pinter, The Birthday Party (1958), The Hothouse (1958), and The Caretaker (1960). The thesis will analyse how power relations are intrinsically connected with the concepts of“ethics”,“space”, and“dominance”. A discussion will be presented on the subject of representations of these connections in the plays.