Ebû Muhammed Osman el-Irakî'nin Fıraku'l-Müfterika adlı eseri ve İslam mezhepleri tarihi açısından bir değerlendirme
Abu Mohammed Othman al-Iraqi's Firaqu'l-Muftariqa and an assesment in terms of history of Islamic sects
  1. Tez No: 467347
  2. Yazar: DURAN ESKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İslam fırak literatürünü kendi içinde biçim, yapı ve kullanılan fırak malzemesi bakımından farklı geleneklere ayırmak mümkündür. Bu geleneklerden biri de Doğu Hanefî fırak geleneğidir. Kendine has özelliklere sahip olan bu geleneğin en iyi ve en önemli örneklerinden birisi ise Fıraku'l-Müfterika'dır. Fıraku'l-Müfterika'nın ele alındığı bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde Fıraku'l-Müfterika'nın müellifi Osman el-Kirmânî el-Irakî'nin hayatı ve ilmi kişiliği üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde Fıraku'l-Müfterika metot, şekil, içerik ve üslup açısından incelenip değerlendirilmektedir. Üçüncü bölümde Doğu Hanefî fırak geleneğinin bazı eserleri ile karşılaştırmak suretiyle Fıraku'l-Müfterika'nın gelenek içindeki yerinin tespiti ve değerlendirilmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is possible to distinguish İslamic firaq literature in various traditions in terms of form, structure and material used. One of these traditions is Doğu Hanefite Firaq Tradition and the most important representative of this tradition that has its own characteristics is Firaqu'l-Muftariqa. This study which examined Firaqu'l-Muftariqa is consist of three parts. In first part, the author of Firaqu'l-Muftariqa, Othman al-Kirmânî al-Iraqî's life and scientific identity are handled. In second part, Firaqu'l-Muftariqa is examined and evaluated according to methodology, form, content, wording. In the last part, Firaqu'l-Muftariqa's place is identified in Doğu Hanefîte Tradition by comparison with some texts of the fırak tradation.