Gazi Mahallesi'nde yaşayan gençlerin mekânsal deneyimleri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the spatial experiences of youths living in the Gazi District
  1. Tez No: 467350
  2. Yazar: BÜŞRA TURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu çalışmada İstanbul Gazi Mahallesi'nde yaşayan ya da yaşamış yükseköğretim mezunu genç kimselerin mekânsal deneyimleri, eğitim süreçleriyle birlikte değerlendirilerek anlaşılmaya çalışılmıştır. Bunun için öncelikle kent ve mekâna ilişkin kavramsal bir çerçeve belirlenmiş ayrıca sonuç kısmında yararlanmak üzere Bourdieu sosyolojisinin kavramları incelenmiştir. Ardından Gazi Mahallesi çeşitli yönleriyle ele alınmış; bu mahalledeki toplumsal koşullar çalışma kapsamında gerçekleştirilen saha araştırmasının bulgularıyla birlikte anlaşılmaya çalışılmıştır. Söz konusu araştırma kapsamında nitel yöntem kullanılarak toplam yirmi yüz yüze derinlemesine mülakat yapılmış, bununla birlikte saha gözlemlerinden ve çeşitli çevrimiçi araçlardan yararlanılmıştır. Bu kapsamda elde edilen bilgi bütünü analiz edilmiş ve sonuç bölümünde mekân olgusu üzerinden bellek, sermaye, aidiyet gibi kavramlarla bağlantılı tartışmalar yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study attempts to understand the spatial experiences of young university graduates who live or had lived in Istanbul's Gazi District by considering their education process. For this, a conceptual framework for the urban and spatial relationship has been determined, as well as an examination of the concepts of Bourdieu sociology in order to take advantage of the results. Then, various aspects of the Gazi District are handled, attempting to understand the social conditions of this district together with the findings from the field research conducted in the context of the study. Within the scope of the research, twenty face-to-face interviews were conducted using a qualitative method, additionally benefitting from field observations and various online tools. All information obtained in this context has been carefully analyzed, and some discussions related to concepts such as memory, capital, and belonging have been carried out in the results over the phenomenon of locale.