Pınarhisar'da şehirsel gelişim
Urban development in Pinarhisar
- Tez No: 467351
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE DOLDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Kamu Yönetimi, Geography, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Pınarhisar, Kırklareli iline bağlı, geçmişi milattan öncesine dayanan eski bir yerleşmedir. Pınarhisar da pek çok şehir gibi küçük bir yerleşme iken zaman içerisinde çeşitli şehirsel fonksiyonların etkisiyle gelişerek günümüzdeki konumunu almıştır. Başlangıçta küçük bir garnizon yerleşmesi olan Pınarhisar, sahip olduğu doğal zenginlikleriyle (verimli tarım alanları, bol su kaynakları gibi) insanları kendisine çekerek önemli bir yaşam alanı haline gelmiştir. Kurulduğu dönemdeki askeri öneme sahip özelliğini günümüzde de koruyan Pınarhisar, bu özelliğinin yanında önemli bir tarım şehridir. Roma ve Osmanlı İmparatorlukları dönemlerinde de önemli bir yerleşme olan Pınarhisar, Cumhuriyet döneminde aldığı göçler ve 1950 sonrasına gerçekleşen sanayi yatırımları ile nüfusu artan bir yerleşmedir. Artan nüfusun ihtiyaçları doğrultusunda çeşitli şehirsel fonksiyonların gelişmesi ile Pınarhisar, günümüzde Kırklareli'ne bağlı bir ilçe merkezi durumundadır. Pınarhisar'ın gösterdiği şehirsel gelişim süreci tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Tez hazırlanırken Pınarhisar'ın şehirsel gelişimine etki eden fiziki ve beşeri faktörler incelenmiş ve çeşitli coğrafi yöntem ve teknikler (literatür taraması, arazi çalışması, gözlem, mülakat, haritalama, fotoğraflama gibi) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pınarhisar, county of Kırklareli, is a settlement whose history dates B.C. Pınarhisar, like many other cities today, was once a small settlement but has developed by various urban functions' effects in time and became the city as we know it today. In the beginnning, Pınarhisar was a small military post settlement. It has became an important habitat by attracting people for its natural richness (fertile cultivation soil, abundant water resources). Pınarhisar still preserves its military importance roots besides it is also an important agricultural city. Pınarhisar was among the important settlements back in Roman and Ottoman eras while its population increased due to immigration during Republic Era and industrial investments after 1950. Today Pınarhisar is a county center of Kırklareli province where various urban functions improved in accordance with increased population needs. Pınarhisar's urban improvement process is the main subject of our thesis. While the thesis were prepared, the physical and human factors that affected Pınarhisar's urban improvement were researched and many geographical methods and technics (literature research, field survey, observation, interview, mapping, photograph) were used.