Fenol ve 4-cl fenolün kometabolizma ile biyoremediasyonu
Biological treatment of phenol and 4-cholorophenol by mixed microbial cultures via cometabolism
- Tez No: 467445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR KOÇBERBER KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma, karışık mikrobiyel kültürlerin, fenol ve 4-klorfenol (4-KF) ile kontamine olmuş atıksularda kirletici giderim kapasitesini belirlemeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, Eti Maden İşletmeleri-Bor İşleme Fabrikası (BW), Kipaş Kağıt Fabrikası (KA), Kipaş Tekstil Fabrikası (TEK), Tatlar Atıksu Arıtım Tesisi (TAT), Stenkim Deterjan ve Yapı Kimyasalları Fabrikası (DET), Vilsan Veteriner İlaçları Fabrikası (DW1, DW2, DW3) ve Botaş Petrol İşleme Fabrikası (BT) olmak üzere dokuz farklı kaynaktan alınan atıksu örneklerinden elde edilen karışık kültürler, fenol ve 4-KF giderimleri açısından test edilmiştir. Çalışmada en yüksek giderim yapabilen kültür BW karışık kültürü olmuştur. Bu karışık mikrobiyel kültür için optimal pH 8 olarak belirlenmiştir. BW karışık kültürü 4-KF'ün tek başına kullanıldığı ortamda mineralizasyon yapamamış, ancak 164.4 mg/L fenol ve 5.3 mg/L 4-KF içeren ortamda %100 oranında mineralizasyon gerçekleştirmiştir. Çalışmada ayrıca, mikroorganizmaların büyümesini desteklemek için melas, yardımcı bir materyal olarak kullanılmıştır. Tez çalışması sonucunda, en yüksek verim ile kirletici giderimi yapan karışık mikrobiyel kültürün (BW) fenol ve 4-KF'ün birlikte bulunduğu ortamlarda biyolojik arıtımda kullanım kapasitesi bulabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is focused on considering the capability of mixed microbial cultures for the treatment of wastewaters contaminated with phenol and 4-cholorophenol (4-CP). For this purpose, nine different mixed microbial cultures Eti Mine General Directorate-Emet Boron Work (BW), petroleum-contaminated soil (BT), Tatlar Wastewater Treatment Plant (TAT), drung mill wastewater (DW1, DW2, DW3), Stenkim Construction Chemicals (DET), Kipaş Paper Factory (KA), Kipaş Textile Factory (TEK) were tested in media with pure solutions and binary mixtures of phenol and 4-CP. In the present study, the most efficient culture was found as BW and the optimal pH level was 8 for this mixed microbial culture. BW mixed culture could not degrade 4-CP when it was used alone. However, both of the pollutants were mineralized 100% when they were presented together in media with 164.4 mg/L phenol and 5.3 mg/L 4-CP. Molasses were also used as a supplementary material to support the growth of the microorganisms. Using molasses as an additional carbon and energy source might enhance cometabolic 4-CP degradation in the existing of phenol.