Ağır atom sübstitüe tetraarilazadipirometen bordiflorür (Aza-bodıpy) bileşiklerinin sentezi ve fotofiziksel özelliklerinin incelenmesi
Synthesi̇s and photophysi̇cal characteri̇sti̇c of heavy atom substi̇tuted tetraarylazadi̇pyrromethene (Aza-bodipy)
- Tez No: 467449
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HAYVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez Aza-BODIPY bileşiklerine farklı sayı ve konumlarda bağlanan ağır atomların, moleküllerin fotofiziksel özelliklerinin belirlenmesi üzerine kurgulanmıştır. Bu amaçla aromatik aldehit ve asetofenon türevleri çıkış maddesi olarak kullanılarak, azadipirometen çekirdeğinin 1,7,3,5 konumlarında p-bromofenil grubu taşıyan azadipirometen ligand ve bunların BF2- kompleksleri sentezlendi. Buna ilave olarak sentezlenen bileşiklerin 2,6 konumları da bromlanarak ağır atom sayısı arttırılarak yeni bileşikler sentezlendi. Bu bileşiklerin yapıları IR, UV-VIS, 1-H, 13-C NMR ve MS spektroskopik yöntemleri ile aydınlatıldı. Ayrıca sentezlenen bileşiklerin absorpsiyon ve emisyon karakteristikleri ve bunlara bağlı olarak kuantum verimleri hesaplandı. Aza-BODIPY çekirdeğine brom bağlanması ile sistemler arası geçişi etkileyen ağır atom etkisi pompa gözlem spektroskopisi ile incelendi.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the determination of the photophysical properties of molecules of heavy atoms bound to Aza-BODIPY compounds in different numbers and positions. For this purpose, azadipiromethane ligands bearing the p-bromophenyl group at 1,7,3,5-positions of the azadipiromethane nucleus and their BF 2- complexes were synthesized using aromatic aldehyde and acetophenone derivatives as starting materials. In addition, the 2,6 positions of the synthesized compounds were also brominated to increase the number of heavy atoms and the new compounds were synthesized. The structures of these compounds were elucidated by IR, UV-VIS, 1-H, 13-C NMR, MS spectroscopic methods. The absorption and emission characteristics of the synthesized compounds and their quantum yields were calculated. The heavy atom effect which affects the interconnection of bromine to the Aza-BODIPY core was investigated by pump observation spectroscopy.