Parçacık çarpıştırıcılarında tau leptonunun elektromanyetik momentlerinin araştırılması
Investigation of electromagnetic moments of tau lepton at particle colliders
  1. Tez No: 467480
  2. Yazar: EMRE GÜRKANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SATILMIŞ ATAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tezde tau lepton ve foton köşesi Standart Model ötesi katkılar kapsamında incelenmiştir. CP simetrisini bozan elektromanyetik etkileşme, tau leptonunun elektrik dipol momenti (EDM) vasıtasıyla çalışmaya dahil edilmiştir. EDM terimine Standart Modelden gelen katkı hemen hemen sıfıra yakındır. EDM sınırlarını belirlemek amacıyla LHC ve CLIC parametreleri kullanılarak, alt sürecinin tesir kesiti hesaplanmıştır. Üretilen tau leptonlarının spin bilgileri tesir kesiti içinde elde edilmiş ve son durumdaki hadronların faz uzayında kullanılmıştır. Tau çifti üretim tesir kesiti ile bozunum kısmını birleştirme yöntemi olarak dar-genişlik yaklaşımı göz önüne alınmıştır. Sürecin tesir kesitinde CP-tek terimlere duyarlı gözlenebilir olarak azimutal asimetri uygun bulunmuştur. CP-tek EDM etkileşmesinin sınırları analizi ile elde edilmiş ve BELLE sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the interaction vertex between tau lepton and photon has been studied with information beyond Standart Model. CP symmetry breaking electromagnetic coupling has been included by means of electric dipole moment (EDM) of tau lepton which takes almost vanishing contribution from the Standard Model. In order to determine limits of EDM, the cross section of the subprocess has been calculated with LHC and CLIC parameters. Spin information of tau leptons has been obtained in the cross section to use it in the final state hadron phase space. The method of narrow width approximation has been taken into account to join the production of tau pair and their decay parts. The azimuthal asymmetry has been found to be sensitive to CP-odd terms in the cross section. The computed limits of CP-odd EDM coupling with analysis have been compared to BELLE results.