Elektron-fonon etkileşmesi ve topolojik kusurların grafen'in fermi yüzeyi topolojisine etkileri
Effects of electron-phonon interaction and topological defects on the fermi surface topology of graphene
- Tez No: 467481
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SITKI KANDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, topolojik kusurların ve elektron-fonon etkileşmelerinin grafenin elektronik spektrumu üzerine etkileri analitik olarak araştırılmıştır. Elektron-fonon kuplajı ve üçgensel eğriliğin birleşmiş etkilerinin grafenin elektronik spektrumuna ve Fermi hızına etkilerini bulmak için Lee-Low Pines teorisi çerçevesinde bir çalışma yürütülmüştür. Fermi hızının renormalize olmasına ek olarak, üçgensel eğrilikten dolayı güçlü bir anizotropi sergilediği sonucuna varılmıştır. Dahası, topolojik kusurların ve Rashba spin-yörünge etkileşmesinin grafenin elektronik spektrumuna etkileri analitik olarak analiz edilmiştir. Dejenere pertürbasyon teorisi kullanılarak yapılan bu çalışma sonucunda, sözde Zeeman yarılmasının topolojik kusur ve Rashba spin-yörünge etkileşmesi ile kontrol edilebilir olduğu bulunmuştur. Son olarak, grafen kuantum noktasının elektronik spektrumunun, hidrojenimsi bir safsızlık ile güçlü biçimde değiştiği varyasyonel yöntem kullanarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of topological defects and electron-phonon interactions on the electronic spectrum of graphene are investigated analytically. To find the combined effects of electron-phonon coupling and trigonal warping on the electronic spectrum of graphene, a work performed within the framework of Lee-Low Pines theory. It is shown that, in addition to its renormalization, Fermi velocity exhibits strong anisotropy due to trigonal warping. Moreover, the effects of topological defects and Rashba spin-orbit interaction on the electronic spectrum of graphene are analyzed. As a result of performing the degenerate perturbation theory in this study, it is found that pseudo-Zeeman splitting can be tuned by topological defect and Rashba spin-orbit interaction. Finally, using the variational method it is shown that the electronic spectrum of graphene quantum dot strongly changed by a hydrogenic impurity.