Kalsiyum karbürle kurşun-kalsiyum alaşımının üretimi
  1. Tez No: 46750
  2. Yazar: ÜNDEY CENK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLKER KAYADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
V. ÖZET Bu çalışmada kurşun metali ve teknik kalsiyum kullanılarak kurşun-kalsiyum alaşımları elde edilmiştir. Saf kurşuna % 25 teknik kalsiyum karbür katılıp bu karışımın 1250 °C 'ye ısıtılmasıyla kalsiyum karbürün bozunması sonucu kalsiyum açığa çıkmakta ve kurşun- kalsiyum alaşımları üretilebilmektedir. Kalsiyum karbür aynı zamanda indirgen özelliği sebebiyle üretilen kurşun-kalsiyum alaşımının oksitlenmesini önlemektedir. Bu alaşımlardan, kurşun ile seyreltilerek % 0.04 - 0.08 gibi daha düşük kalsiyum içeren ve akümülatör sanayiinde kullanılan alaşımlar elde edilebilmekte ve bunların sertlikleri 55-68 BCN(Barber- Colman Number) olarak literatürdeki ve TS 7374 'teki değerlerine uygun olmaktadır. 40
Özet (Çeviri)
SUMMARY Production of Lead-Calcium Alloys Using Calcium Carbide Lead-calcium alloys were prepared using metallic lead and commercial calcium carbide in this study. 25 % of calcium carbide is added to pure lead and heated to 1250 °C. After this treatment calcium carbide decompose to produce calcium and lead-calcium alloy can be formed. Calcium carbide prevents the oxidation of lead-calcium alloy due to its reducing capability. Alloys containing low amounts of calcium such as 0.04 - 0.08 % and being used in the accumulator industry can be derived from lead-calcium alloys diluted with pure lead. Their measurement of hardness in BCN(Barber-Colman Number) units was found to be acceptable relative to its values cited from scientific literature and TS7374 document. 41