Üriner sistem taş hastalığında kan ve idrar kalsiyum, fosfor, ürik asit ve idrar okzalatının rolü
The Role of blood and urine, calcium, phosphourous, uric acid and urine oxalate levels in the urinary stone disease
  1. Tez No: 3794
  2. Yazar: MERT ERDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Çalışmamıza üriner sistem taş hastalığı tanısı konarak ameliyat edilen 92 hasta taş grubu, hiç bir yakınması bulunmayan ve üriner sistem taş hastalığı tesbit edilmeyen 26 kişi de kontrol grubu olarak alınmıştır. Taş grubunda ve kontrol grubunda kan kalsiyum, fosfor, ürik asit; idrar kalsiyum, fosfor, ürik asit, okzalat ve kan parathormon düzeyleri tayin edilmiştir. Taş grubunda kan ve idrar kalsiyum, fosfor, ürik asit düzeyleri kontrol grubuna oranla önemli derecede yüksek bulunmuştur. İdrar ürik asit ortalaması haricinde diğerleri normal düzeylerde kalmıştır. İdrar okzalat ve kan parathormon düzeyleri ortalamaları da normal değerlerde bulunmasına karşın kontrol grubuna oranla önemli derecede yüksek bulunmuştur. Çalışmamız sonucunda kan kalsiyum, fosfor, ürik asit ve idrar kalsiyum, fosfor, ürik asit, okzalat düzeylerinin üriner sistem taş hasta lığı etyolojisinde önemli rol oynadığı fikrine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ROLE OF BLOOD AND URINE, CALCIUM, PHOSPHOUROUS, URIC ACID AND URINE OXALATE LEVELS IN THE URINARY STONE DISEASE The material of this study consists of 92 patients with urinary stone disease and 26 patients without urinary stone disease as control group. Plasma calcium, phosphourous, uric acid and parathormone levels and urinary calcium, phosphourous, uric acid, oxalate levels were estimated in both groups. Differences of plasma and urinary calcium, phosphourous, uric acid levels between control and patient groups were found statistically significant but all these levels were in normal limits, except urinary mean uric acid level which was higher than the normal limits. Also mean urinary oxalate and mean plasma parathormone levels were in normal limits but significantly higher when compared to the levels of the control group. Results obtained in our study, showed that, plasma calcium,41 phosphourous, uric acid and urinary calcium, phosphourous, uric acid and oxalate levels play an important role in the formation of urinary stone disease.