Gıda kalitesi kontrolünde bulanık mantık yöntemlerinin uygulanması
Using fuzzy logic methods for nourishment quality control
- Tez No: 467519
- Danışmanlar: PROF. DR. İMAN ASKERBEYLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İnsanın varoluşsal hazzını tüketerek aldığı bu yüzyılda; üreticiler, ürettikleri nesneyi daha iyi hale getirmek için büyük bir rekabet halindedir. Tükettiğimiz en temel nesne olan gıdada da bu yarış sürmektedir. Gıdanın kalitesini, yani tüketicinin haz duygusuna hitap edip etmeyeceğini tüketiciye sunmadan ölçmek, kesin bir tahminde bulunmak zordur. Duygu gibi karmaşık kavramları barındıran konularda bulanık mantık yaklaşımı, kavramdaki muğlaklığı azaltmak için etkili bir yöntemdir. Bu çalışmada insanlığın en eski gıdalarından biri olan şarabın; tüketiciye sunulmadan, fizikokimyasal özellikleriyle kalitesinin tahmin edilebilirliği, bulanık mantık yöntemleri ve güçlü bir sınıflandırma algoritması olan rastgele orman algoritmasıyla araştırılmış ve alkol, pH, tartarik asit vb. toplam 11 bileşenin tat yani kaliteyle yeterli düzeyde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma spesifik olarak kırmızı şarap kalitesi üzerine olmasına rağmen, bu ilişkinin varlığı tüm gıdaların kalitelerinin kontrolünde böyle bir uygulamanın etkili olabileceğine dair fikir uyandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this century that human's existential pleasure has been taken from the consuming, producers are in a competition of making their production more competitive. This competiton exists also in the food industry which is fundamental. It's difficult to predict the quality of the food or to measure the consumer's tasting. Fuzzy logic is an effective method for complex conncepts like human's emotion and feeling to reduce the complexity. In this thesis, as one of the oldest human product, wine's quality is investigated based on psychochemical ingredients which includes eleven substances like alcohol, pH, tartaric acid etc. by fuzzy logic methods and by random forest algorithm which is a powerful classification algorithm, before consumer taste the wine, the obtained results give a light that the method can be used fort he measurement of the quality of other food productions.