Unlu mamul üretimi yapılan bir işletmede hava, personel ve gıda örneklerinin mikrobiyolojik kalitesinin belirlenmesi
Determination of the microbiological quality of the staff, the food and air samples in a bakery product plant
- Tez No: 467521
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez çalışmasında, 2010 yılından itibaren faaliyet gösteren, günlük 75 ton kapasiteli ve unlu mamul üretimi yapan bir işletmede belli sürelerle farklı alanlardan alınan hava örnekleri, işletmede çalışan personel, üretimde kullanılan su, hammadde (un) ve son ürün olan baklavalık yufka ve lavaş örneklerinin mikrobiyolojik kaliteleri incelenmiştir. Hava kaynaklı kontaminasyonları belirlemek amacıyla lavaş hattından alınan hava örneklerindeki Toplam Mezofilik Aerobik Bakteri (TMAB) sayısı 6-27 kob/Petri plak, küf sayısı ise 1-9 kob/Petri plak arasında belirlenmiştir. Baklava hattından alınan hava örneklerindeki TMAB sayısı 3-34 kob/Petri plak, küf sayısı ise 2-14 kob/Petri plak arasında bulunmuştur. Çalışmamızda un örneklerinde belirlenen TMAB sayısı 3,1x103–4,3x104 kob/g ve küf sayısı
Özet (Çeviri)
For this project, the microbial load was determined by gathering air samples from different areas of an bakery products plant which has been operating since 2010 and has a capacity of 75 tones per day. Samples from lavash and baklava were also gathered during production periods and transported to the laboratory without breaking the cold chain and the microbiological analysis were done. In order to determine the air borne contamination, samples from the lavash line were examined and TMAB were found as 6-27 cfu/plate and the number of molds were found as 1-9 cfu/plate. For the samples from the baklava line, TMAB were found as 3-34 cfu/plate and molds as 2-14 cfu/plate. In our study, the TMAB results for the flour samples were determined as 3,1x103-4,3x104 cfu/g and the molds as