Ulaşım ana planı temelinde Hatay ili Antakya ilçesi üniversite bölgesi toplu taşıma hatlarının incelenmesi ve çözüm önerileri
Investigation and solution proposals of transportation lines of Hatay city university local university region based on transport main plan
- Tez No: 467537
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Hatay ilinin aldığı göçler, hızlı kentleşme süreci ve kentin tarihi yapısı sebebiyle sınırlı tadilat sorunları yaşamasının yanı sıra Büyükşehir olması ile birlikte yaşanan tüm ulaşım sorunlarını bir plan çerçevesinde çözümlemesine imkan tanımıştır. Hatay Ulaşım Ana Planı, Hatay'ın tüm ulaşım hatları mevcut durumları belirlenmiş ve öngörüler ile sonraki yılların planlanmasına olanak sağlamıştır. Tez çalışması kapsamında ele alınacak olan toplu taşıma sistemleri,Ulaşım ana planı yolculuk verileri baz alınarak 'Okul' amaçlı yolculuklar ışığında nüfus ve araç yoğunluğu yüksek olan Antakya ilçesi Üniversite Bölgesi ulaşım sorunlarına, dağınık ve plansız şekilde yürütülmekte olan toplu taşıma sistemlerine daha planlı ve sistematik bir çözüm olabileceği öngörülmektedir. Çalışma da, Ulaşım Ana Planına ve ulaşım modlarına ilişkin genel bilgilerin ardından Üniversite bölgesine hizmet veren toplu taşıma araçlarının mevcut durumuna ilişkin istatistiksel bilgilere yer verilmiş olup, işletme yapıları ve daha planlı bir hizmet yapısı için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the immigration of Hatay Province, the rapid urbanization processand thecity's historical structure, as well as being able to live on the problems of restoration, it also allows all transportation problems to be solved in a plan. Hatay Transportation Master Plan has determined the current status of all transportation lines of Hatay and made it possible to plan the next years with predictions. Based on the journey data, the transportation plan of the university will be applied to the transportation problems of the Antioch University District which has a high population and vehicle density in thelight of the 'School' journeys. It is a systematic and systematic approach to the public transportation systems that are being carried out in a dispersed and unplanned manner. It can be a solution. In the study, statistical information about the current situation of public transportation vehicles serving to the University region is given after the general informationabouttheTransportation Master Plan and transportation modes, and suggestions are given for the management structures and a more planned service structure.