Raylı sistemlerde gürültü ve titreşim
Rail system noise and vibration
  1. Tez No: 467536
  2. Yazar: TUĞBA KIZILTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Küreselleşen dünyada çeşitli ulaşım türleri gitgide çoğalmaktadır. Raylı ulaşım araçlarının kullanımı da kent içi ve dışında büyük oranda artış göstermiştir. Ancak ulaşımdan kaynaklı gürültü ve titreşim sorun haline gelmektedir. Birinci bölümde, raylı sistem araçları, sınıflandırılması ve özellikleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, raylı sistemlerdeki gürültünün kaynaklarından, önlenmesinden, standartlarından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, titreşimin kaynak, önlenme ve standartlarından bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise raylı sistem araçlarında gürültü ve titreşimin ölçülmesinde kullanılan uluslararası standartlar hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca bu çalışmada Batıkent – Sincan (M3) Metro hattındaki gürültü değerleri ölçülerek değerlendirmeleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, various modes of transport are increasing. The use of rail transport vehicles has also increased considerably both inside and outside the city. However, noise and vibration caused by transportation are becoming a problem. In the first part, information about the system tools, their classification and their properties are given. In the second chapter, the noise sources in the railed systems, the prevention, the standards are mentioned. In the third chapter, the source, prevention and standards of vibration are mentioned. In the fourth section, information about the international standards used in measurement of noise and vibration in rail system vehicles are given. In addition, noise values of Batıkent- Sincan (M3) Metro line were measured and evaluated in this study.