Gliserin x,y-diklorhidrin'in sentezi ve çözücü özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 46754
  2. Yazar: NİHAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEŞİR TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
V. ÖZET Gliserin-a,y-Diklorhidrin'İn Sentezi ve Çözücü Özelliklerinin İncelenmesi Gliserin haloHdrinlerin önemli bir alt üyesi olan gUseım-a,y-diklorlüdrinin çeşitli sentez metodlanndan en yaygın olanı gliserinin lüdrojen klorür gazı ile asetik asit katalizörlüğünde etkileştirilmesidir. Bu çalışmada laboratuvar ölçekte, soğutuculu-kesikli bir reaktörde, 100-1 İO^C arasında reaksiyon gerçekleştirilerek, gliserin-a,y-diklorlıidrin sentezlendi. Elde edilen ürün 15-18 mmtîg basınç aralığında fraksiyonlu destilasyon ile izole edildi. Elde edilen gliscrin-a,y- diklorlıidrinin kırılma indisi ve yoğunluğu ölçüldü, bulunan değerler literatür verileriyle karşılaş tırıldı. Çalışmanın ikinci bölümünde, GHserin-a,y-diklorlüdrin - Gliserin Karbon tetraklorür üçlü sisteminin çözünürlük eğrisi deneysel olarak tayin edildi. Deneysel veriler izotermnl olarak 323 K'de, titrasyon metoduyla elde edildi. 38
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY Synthesis and Investigation of Dissolving Properties of Glycerin-a/y- Dichlorohydrine. The most known synthesis method of glycerin-a,y-dichlotohydrine that is an important lower member of glycerin halohydrines, is effect of hydrogen chloride to glycerin by catalysis of acetic acid. In this study, under lal>oratory conditions, glyccTİn-«,y-dichlorohydrinc was synthesized at 100-1 10°C in a cooling-discontinuous reactor. The obtained product was isolated by fractional distillation at between 15-18 mrnUg. The index of refraction and density of glycerin- a,y-dichlorohydrine was measured and these values were compared with literature values. In the second section of this study, die solubility curve of Gh/eerin - Glycerin-a,y- dichlorohydrine - Carbon tetracliloride ternary system was appointed experimentally. The experimental data was obtained isothermally by titration method at 323 K degrees. 39