Isı iletimli bir tam karıştırmalı akım tankının dinamiği ve kontrolu
- Tez No: 2558
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA ALPBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1983
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu çalışmada, tam karıştırmalı bir tankın dinamiği ve geri beslemeli kontrolü incelenmiştir. Dışarıdan ceketle soğutulan tam karıştırmalı bir tankın matematiksel modeli geliştirilmiş ve bu modeller su ile gli serinin karıştırıldığı bir sisteme uygulanmıştır. Tankın di namik özellikleri, besleme ve soğutma suyuna kademe değişimi (step change) verilmesiyle incelenmiştir. Geliştirilen mo - deUer doğrusallaştırılarak, laplace dönüşümü ve sayısal bil gisayarda matris kullanımı ile çözülmüşlerdir. Bunun yanısıra modeller, doğrusallaştırma yapılmadan Runge-Kutta yöntemi ile bilgisayarda çözülmüşlerdir. Kontrol çalışmaları için tanka üç terimli geri beslemeli kontrol sistemi ilave edilmiştir. Tankın ölçülen çıkış sıcaklığının istenen değere yaklaşımı doğrusallaştırılan modeller ile sayısal bilgisayarda matris kullanımı ve Laplace dönüşümü ile hesaplanmış; ayrıca model ler, aynı amaç için doğrusallaştırılmadan sayısal bilgisayar da çözülmüştür. Kararlılık analizleri yapılarak kontrol pa rametrelerinin uygun değerleri seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, the dynamics and control of tire well stirred tank are investigated. The mathematical model of a well stirred tank cooled by jackedrare developed and this models are applied to the system in which water and gliserin are mixed. The dynamic proporties of the tank are investigated with the step change given to the feed and cooling flowrates. The developed models are linearized and then solved with Laplace transform and digital computer with the aid of matrisis. Beside of them, related models without linearization are solved with the Runge-Kutta integration method. Three actions of feedback control system was included to the tank for the control work. The aproaches of the measured output temperature to the desired value is calculated with the Laplace transform and digital computer with the linearized models also for the same parpuse models are solved without linearization on the digital computer. The suitable control parameters are selected with the aid of stability analysis. xx