Dünya kuru dökmeyük piyasası
World drybulk cargo market
  1. Tez No: 46753
  2. Yazar: M.LÜTFİ YEŞİLBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ADAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Su Ürünleri, Engineering Sciences, Aquatic Products
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
V. ÖZET“ Dünya Kura Dökmeyük Piyasası”Kuru dökmeyük piyasalarının analiz edilmesi suretiyle mevcut işleyiş yapışım ortaya koymak ve daha sonra da önümüzdeki yıllarda oluşabilecek denizyolu yük taşımacılığı ve tonaj düzeyini tahmin edebilmek amacını güden tezin ana başlıklarını üç grup altında incelemek mümkündür. Bu çerçevede bölümleri tek tek elealdığrmızda, öncelikle kura dökmeyük taşıma cılığında kullanılan gemilerin özellilerinin mcelenmesinin ardından, bu taşımacılığın kap samının belirlenerek piyasanın navlun ve gider yapısı tanımlanmıştır. Dünya kuru dökmeyük piyasalarının incelenmesi aşamasında ise; bu yük taşımacılığına konu olan malların işlenmemiş sınai ve tarımsal hammaddelerden oluş ması nedeniyle talebin direkt olarak ülkelerdeki siyasi, sosyal ve mevsimsel faktörlere bağlı olduğu, dolayısıyla da navlunların oynak bir yapı arzederek günlük piyasada oluştuğu hususu vurgulamıştır. Dünya'daki genel ekonomik gelişmelere bakılarak; dur gunluk, korumacılık tedbirleri, döviz kuru istikrarsızlıkları ve faiz oranlarının üst seviyede seyretmesi gibi olumsuz etkenlerin varlığına rağmen, globalleşme eğüMerinin ön plana çıkması ile bölgesel ekonomik işbirliği imkanlarrmn artışının, önümüzdeki dönemde do laylıda olsa kura dökmeyükler denizyolu ticaret hacmi ve filosu üzerinde önemli etkil erde bulunabileceği açıktır. Bütün bu gelişmeler paralelinde ülkemizin durumu irdelenerek kuru dökmeyük taşıma potansiyeli ve tonaj yapışma gözatildığmda ise; gele cek yıllarda artma eğilimi göstermesi beklenen bu taşıma cinsi ile aynı düzeyde ve hatta daha fazla oranda ilave bir tonaja ihtiyaç duyulabileceği öngörülmektedir. Zira büyük bir tahıl ihracatçısı ülke olan ve çelik üretiminin son yıllardaki artışı ile paralel olarak kok kömürü ithalatım da arttıran ülkemizin; önümüzdeki dönemde kendi yüklerinin milli filo ile taşınmasına yönelik olarak halen yetersiz ve yaşlı durumda bulunan kuru dökmeyük filosunu güçlendirmesi zorunluluğu daha fazla ön plana çıkmıştır. Kuru dökmeyük taşımacılığındaki mevcut durum ortaya konulduktan sonra, son ola rak anılan yük gruplarının ve filonun tonaj seviyesinin önümüzdeki yıllarda sahip olabi leceği düzeyleri tahmin edebilmek maksadıyla istatistüri verilerden faydalanılmış ve Çoklu Regresyon yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemde veri tabam olarak alman dünya 105nüfusu, dünya toplam ticaret hacmi, dünya deniz ticaret filosu tonajı ve dünya deniz ti caret hacminin ton cinsinden değeri gibi serbest değişkenlerden hareketle, toplam kura dökmeyükler denizyolu ticaret hacminin ve kuru dökmeyük filosunun önümüzdeki yıllar da ulaşabileceği düzeyler, Nokta ve Aralık olarak tahmin edilmeye çahşılmışur. Neticede ise dünya nüfusunun hızlı artışıyla orantılı bir şekilde, önümüzdeki yıllarda dünya top lam ticaret hacmi ve dolayısıyle kura dökmeyük ticaretinin artacağı ve artan bu ticaretin ilave kuru dökmeyük tonajına ihtiyaç göstereceği sonucuna varılmıştır. 106
Özet (Çeviri)
V. SUMMARY“World Drybulk Cargo Market”This thesis aims to analyse the current infrastructure of the drybulk cargo market and to predict cargo transportation and tonnage capacity in the upcoming years. The the sis has three main sections. In this framework, when we look at the sections one by one, we can see that after exaniining of the ship types used in drybulk cargo transportation, cargo characteristics and the expenses of the market is defined. In the stage of examination of the world drybulk cargo market, it is emphasized that, the cargo, consisting of raw agricultural and industrial products depend on the politi cal, social and seasonal factors of the producing countries, thus it is very variable. So the market changes daily. It is considered that, inspite of the negative aspects like, eco nomic stagnation, protective measured, instability in the currency rates and high interest rates, some positive developments in drybulk cargo trade capacity and fleet is expected due to the reasons like regional economic cooperation and globalisation. Parallel to the developments in the field, when we look at our country's situation, considering the cargo capacity and tonnage an increase of an equal rate or more will be needed to face the ex pected rise in the world markets. Since, Turkey being a big agriculture products export ing country, with the increasing need for coke due to developing steel production, it will be a necessity to modernize and strenghten the old and incapable drybulk cargo fleet. After the current view in the drybulk cargo transportation is defined, finally statis tical data is used to predict the tonnage capacity of the fleet and the characteristics of the cargo. Multiple regression method is taken as the basis here. In this method variable va lues of the database such as, world population, world total trade capacity, world marine transportation, tonnage capacity and world marine transportation fleet tonnage is used to predict the level of total drybulk cargo transportation capacity and marine transportation fleet in the upcoming years as a point and as an interval. Consequently, it is concluded that, propartional to the rapid increase in the world population, world trade capacity and drybulk cargo transportation will rise; so a bigger tonnage for drybulk cargo will be needed. 107