Man-hour scheduling problem of the aircraft apu maintenance workshop
Uçak apu bakım atölyesi adam-saat planlama problemi
  1. Tez No: 467546
  2. Yazar: SENCER KÖRPÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Uçak APU Bakım Atölyesi Adam-Saat Planlama Problemi konulu tezim için yaptığım araştırmaları ve analizleri içermektedir. APU; uçakların yolcu alma-kalkış için hazırlık zamanlarında gerekli elektrik ve havalandırma sistemi için basınçlı havayı sağlayan bir yardımcı güç ünitesidir. Ana motorların çalıştırılmadığı esnada, uçağa gerekli gücü sağlar. Bu çalışmada kullanılan tüm istatistiksel veri Türk Hava Yolları Teknik AŞ APU Atölyesine aittir. Atölye Pratt&Whitney Canada firması tarafından Airbus A320 serisi uçaklar için üretilen APS3200 tipi ve Honeywell firması tarafından Boeing 737NG serisi uçaklar için üretilen GTCP131-9B tipi APU'lara bakım uygulama kabiliyetine sahiptir. Hava taşımacılığı sektörü son derece zaman odaklı olduğundan, havayolları uçaklarına ve onların alt komponentleri yapılması gerekli olan bakımların sürelerinin mümkün olduğunca kısa olmasını talep etmektedir. Havayollarının taleplerini karşılamak içini Bakım ve Onarım Organizasyonları (MRO) adam-saat kapasitelerini çok verimli bir şekilde kullabileceği yollar geliştirmeye ihtiyaç duymaktadır. Bunu gerçekleştiremezler ise, potansiyel müşterileri kaçırmak durumunda kalırlar. Uçak Bakım Organizasyonları, ulusal ve uluslararası sivil havacılık otoritelerinin sıkı bir kontrolü altında çalışmalarını sürdürmektedir. Bu otoritelerin en önem verdiği konulardan biri uçak ve ilgili komponentlerin bakımında çalışan personelin kabiliyet, eğitim ve sertifikasyon konularıdır. Bu limitasyonlar nedeniyle MRO'lar teknik kapasitesi yüksek, eğitimli ve sertifikasyona sahip ve özellikle de İngilizce'de yüksek iletişim yeteneği olan personel çalıştırmak zorundadır. Bu nedenle personel maliyetleri dramatik seviyede yüksek olup, adam-saat planlaması son derece önemli hale gelmektedir. MRO'ların adam-saat problemlerini analiz ederken, THY Teknik APU Atölyesinin mevcut adam saat kapasitesi, yetki ve sertifikasyon limitasyonları dikkate alınmıştır. Geçmiş dönemde gerçekleşen adam saat ve turn-around time(TAT) değerleri analiz edilip sunulmuştur. Mevcut kabiliyet ve kapasite ile geçmişte oluşmuş olan data birlikte değerlendirilerek, bakım süreci için kritik işlem adımları belirlenmiş ve ardından APU bakım sürecinin adam-saat planlaması ile ilgili ön değerlendirmeler ortaya konulmuştur. İstatistiksel analizin tamamlanmasının ardından, tüm bakım adımlarını ve kısıtlarını içeren bir simülasyon modeli ARENA simulasyon yazılımı kullanılarak oluşturulmuştur. Bu modelde farklı simülasyon uzunlukları kullanılmıştır. Ayrıca iki farklı önceliklendirme kuralı (“İlk gelen ilk işleme alınır”ve“En az zamanı kalan iş ilk ele alınır”) ve atölyeye iş giriş sıklığını belirleyen iki farklı yaklaşım modellenmiş ve bakım sürecinin kritik performans kriterleri elde edilip karşılaştırılmıştır. Bakım sürecinin komplesinin tamamlanma zamanı en kritik performans indikatörü olarak bir önceki paragrafta belirtilen faktörlerden önemli ölçüde etkilenmektedir.“İlk gelen ilk işleme alınır”kuralı ve“Düzensiz iş giriş takvimi”sürecinin komplesinin tamamlanma zamanı performansını negatif olarak etkilemekte, çünkü bazı işlem adımlarındaki bekleme süreleri önemli seviyede uzamakta ve bazı adımlar darboğaz hale gelmektedir. Bunun aksine,“En az zamanı kalan iş ilk ele alınır”kuralı ve“Düzenli iş giriş takvimi”yaklaşımları bekleme zamanlarını aşağa çekerek darboğaz adımları rahatlatmakta ve bakım sürecinin tamamlanma süresini pozitif etkileyerek aşağı çekmektedir. Bu sonuçlar, APU Bakım Atölyesinin kapasite artırımına ihtiyaç duymadan, sadece daha iyi bir süreç planlama ile turn around time (TAT) hedeflerini daha yüksek bir yüzde ile tutturabileceğini göstermektedir. Kapasite artırımı için önerilen tek artış olan test sürecinin çift vardiyaya çıkması ile birlikte daha efektif bir süreç planlaması ile, APU bakım atölyesi hem toplam çıktısını hem de turn around time (TAT) performansını artırabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study includes results of my researches and analysis which I carried out for my master thesis; Man-hour Planning Problem of the Aircraft APU Maintenance Workshop. APU is the Auxiliary Power Unit of aircrafts, which generates electricity and supplies air to air condition system of the aircraft during boarding. During this time, main engines of the aircraft do not work and APU supplies necessary power to aircraft. All the statistical data which I have used in this report was belong to APU Workshop of Turkish Airlines Technic Incorporation. Workshop has maintenance capability of APS3200 (built by Pratt & Whitney Canada, used in Airbus A320 aircrafts) and GTCP131-9B (built by Honeywell, used in Boeing 737NG aircrafts) model APUs.Since air transportation business is extremely time critical, airlines demand to reduce maintenance durations of aircrafts and their sub components. In order to satisfy airlines demand, Maintenance and Repair Organizations (MROs) need to develop very effective planning on man-hour allocation. Otherwise, they cannot create available maintenance slots and miss potential customers.Aircraft maintenance organizations are under tight control of national and international civil aviation agencies and one of the most accentuated matters are skills and certifications of personnel. This limitations force MROs to hire technically skilled, trained and certified staff, also all staff must have strong communicative competence in English. Thus, personnel costs have dramatically increased and man-hour planning becomes extremely important. I have analyzed man-hour planning problem of MROs by considering current man-hour capabilities, skill and certification limitations of THY TECHNIC APU Workshop. Past maintenance history of the workshop was analyzed statistically and realized man-hour and TATs were presented. By mutual assessment of current capabilities and previous actualized data, critical steps of maintenance process were specified, afterwards a preliminary consideration on the man-hour planning of APU maintenance schedule has been introduced.After completion of statistical analysis, a simulation model has been created in ARENA simulation software, which includes all main processes and constraints of APU maintenance process. In this model, different replication length parameters (1000 hours to 1000000 hours) have been used. Two different dispatching rules (first in first out and least remaining time first) have been applied and two different incoming approach have been modeled and key performance indicators of the maintenance process was obtained and compared.Total completion time of the APU maintenance process was the most critical key performance indicator and this value was highly effected from the parameters which were mentioned in previous paragraph. Very high replication length, first in first out approach and non-uniform incoming schedules were negatively effected total completion time performance because waiting times before some individual processes were become longer and bottleneck processes were emerged. However, least remaining time first approach and uniform incoming rates have been relaxed bottleneck process by lowering waiting times and total completion times was very positively effected by these approaches.These results was showed that APU maintenance workshop have opportunity to seize turn around time objective in higher percentage without increasing their capacity, only with a better process scheduling approach. Only offered capacity increase was the dual shift for test process and together with a more effective process scheduling approach, APU maintenance workshop can both increase its throughput and turn around time performance.