Yarı otomatik kural tabanlı planlama esaslı iş güvenliği yaklaşımı
Semi automated rule based planning through safety
  1. Tez No: 542799
  2. Yazar: MERVE SEVİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN EMRE GÜRCANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Meydana gelen iş kazası oranları ülkeler bazında incelendiğinde, Türkiye'nin en yüksek iş kazası oranına sahip ülkeler arasında yer aldığı görülmektedir. Bu iş kazalarının büyük bir çoğunluğu bina inşaatlarında gerçekleşmektedir. Meydana gelen kazalar göstermektedir ki; Türkiye'de ve dünyada işçi sağlığı ve iş güvenliği kapsamında yapılmış çalışmalar kazaların önlenmesinde engel olamamakta ve yapılan uygulamalar bu anlamda yetersiz kalmaktadır. İş kazalarının sonuçları değerlendirildiğinde; en önemli sonuç meydana gelen can kayıplarıdır. Bu etkinin yanı sıra iş kazaları, verim kaybı ve dolayısı ile para kaybına da sebep olmaktadır. Türkiye gibi hızla gelişen ülkelerde, işçi sağlığı ve iş güvenliği anlamında atılacak adımlar ve alınacak önlemler büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda yapılacak hamlelerde amaç doğru ve efektif geliştirilecek bir sistem ile iş kazaların meydana gelme olasılıklarını düşürmek ve/veya tamamen ortadan kaldırmaktır. Bugüne dek yapılan çalışmaların çoğu İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği konusunda tek sorumlunun yapımdan sorumlu olan firma olduğu varsayımı ile yapılmıştır. Son yıllarda yapılan çalışmalarda ise, meydana gelen iş kazalarının kök sebeplerinin aslında inşaat işleri başlamadan önceki süreçlerde alınan eksik ve yanlış tasarım ve planlama kararları olduğu görülmüştür. Tasarım Yolu ile İş Güvenliği kavramı olarak ortaya çıkan bu görüş, yapım öncesi süreçlerde alınan kararlar ve yapılan hamleler ile iş kazalarının önlenebileceğini savunmaktadır. Bu fikirden yola çıkılarak planlama yolu ile iş güvenliğinin de sağlanabileceği yaklaşımı bu çalışma kapsamında geliştirilmiştir. Bugüne dek literatürde bu konuda yapılan çalışmalar incelendiğinde, oluşturulan iş programlarınn içine dâhil edilmiş iş güvenliğine ilişkin aktivitelerin olduğu görülmektedir. Ancak“Planlama Yolu ile İş Güvenliği”fikrinde savunulan ve bu doktora tez çalışması kapsamında geliştirilen bu yöntem; literatürde yapılan çalışmalardan farklı olarak planlama teknikleri kullanılarak iş programında yapılan planlama değişiklikleri ile iş kalemlerinin İSG risklerinin düşürülmesini amaçlamaktadır. Bu amaca uygun planlama tekniklerinin kullanıldığı ve uzman görüş desteğinin bulunduğu bir algoritma oluşturularak, bir inşaat projesinde yer alan iş kalemlerinin İSG riskleri düşürülmektedir. Geliştirilen yöntemin, inşaat sektöründe farklı projelerde bulunan benzer iş kalemlerinde kullanılabilmesi için 20 adet konut projesinin iş programı irdelenmiş ve ortak olan iş kalemleri çıkarılmıştır. Çalışma asıl amacının kazalara sebebiyet veren iş kalemlerindeki risklerin düşürülmesi olması sebebi ile inşaat sektöründe en sık karşılaşılan kazalar ve bu kazaların meydana geldiği esnada işçilerin yapmış oldukları işlere ilişkin literatür araştırması yapılmıştır. Tez kapsamında en çok kazanın görüldüğü 5 inşaat aktivite grubuna yoğunlaşılmış ve yapılan araştırma sonucunda elde edilen iş kalemlerinin öncül ve ardıl iş kalemleri de listelenerek ortaya bütünleşik bir aktivite listesi çıkarılmıştır. Çalışmanın iş kalemlerine ilişkin risklerin hesaplanması için yapılan geniş çaplı literatür araştırması neticesinde, çalışmanın amacına uygun olan aktivite tabanlı ve veri seti Türkiye olan bir yöntem geliştirilmiştir. İSG risklerinin düşürülmesine yönelik bu doktora tez çalışmasının asıl ürünü olan yöntemin geliştirilmesi aşamasında ise, problemin çözümünde en iyi ve en güvenli sonuca ulaşmak olması sebebi ile algoritma tabanına dayalı bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem yapısal olarak risk kontrol hiyerarşisine paralel adımlar içeren, bunun yanı sıra sektör profesyonellerinin tecrübelerinden de faydalanacak, uzman görüşü desteğine sahip ve kural tabanlı olarak tasarlanmıştır. Önerilen algoritmik yönteme ilave olarak bu doktora tez çalışmasının bir başka çıktısı İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Bilgi Belge Yönetim Sistemi'dir. Bu sistemin amacı, sahada çalışan teknik personelin İSİG Bilgi Belge Yönetim Sistemi faaliyetleri hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamanın yanı sıra, sahadaki imalatlardan sorumlu diğer teknik ve teknik olmayan personelin de bu anlamda bilgi sahibi olmasını sağlamaktır. Önerilen algoritmik yöntemin son adımında İSİG Bilgi Belge Yönetim Sistemi yer almaktadır. Önerilen yöntemin sınaması yapılması için gerçek bir proje seçilmiştir. Seçilen projeye ilişkin teknik çizimler, sözleşmeler yüklenici firmadan tedarik edilmiştir. Bu dökümanlara uygun olarak bu projenin iş programı oluşturulmuştur. Önerilen yarı otomatik kural tabanlı algoritma bu programdaki her iş kaleminde tek tek uygulanmıştır. Yapılan uygulama sonucunda elde edilen sonuçlar göstermektedir ki, çalışma istenilen amaca ulaşmış ve aktivitelerdeki risk değerlerinde beklenen düşüş olmuştur. Algoritma uygulanmadan önceki ve sonrasındaki risk dağılımı, tepe noktada aldığı değerler ve aylık ortalama değer incelendiğinde, aylık ortalama değer olarak %50 azalma görülmekte ve bu oran İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği açısından göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir anlam ifade etmektedir. Bu tez çalışmasında geliştirilen risk azaltma yönteminin uluslararası literatüre önemli ölçüde katkıda bulunacağı ve özgünlüğü itibariyle de geliştirilen algoritmanın ileride yapılacak birçok çalışmaya yol göstereceği aşikârdır.
Özet (Çeviri)
Review of the country-based workplace accident records indicates that Turkey is one of the countries where occupational accidents commonly happen. Most of these accidents occur in construction sites of building projects. It is apparent that the existing Health, Safety, and Environment (HSE) practices are not enough to prevent accidents. The primary effect of work-related accidents is the loss of life. Besides, it affects productivity and results in loss of money. In fast-growing countries such as Turkey, precautions against work related accidents are of vital importance. The main objective is to develop an appropriate and effective prevention system that will eliminate the accidents from happening. In recent years there has been a widespread acceptance of the Notion that construction design professionals should bear some responsibility for the Occupational Health and Safety of cosntruction workers, a concept sometimes referred to as Construction Hazard Prevention through Design. The literature on this subject has focused upon providing evidence of the link between pre-construction stages and safety outcomes. Much of the literature about this subject research has focused on substaining a link between the design and planning of a building and OHS of construction worker. These researches suggests that the permanent design and planning of a building can impact upon construction workers'OHS, it remains difficult to unequivocally determine the strength or importance of causal relationship. Assessments of the impact of adressing safety in design and planning reveal considerable promise for the concept in reducing construction site injuries and fatalities. Studies of construction accidents and injuries suggest that a significant proportion of such events have their origins upstream from the building process itself anda re reconnected to such processes as planning, scheduling and design. One such analysis shows that 60% of construction accidents could have been eliminated, reduced, or avoided with more thought at the design and planning stage. Workers in the construction industry are involved in trades that are inherently dangerous because of the potential for exposures to multiple hazards. Despite the existence of well-characterized and effective solutions to these hazards, many known for decades, too frequently they are insufficiently implemented. It is estimated that 7 - 10% of the global workforce works in the construction industry, but the sector counts for at least 60,000 fatal accidents or 30 – 40% of all fatal accidents. It can be seen from the literature that previous studies mostly assumed that the main contractors have the sole responsibility for occupational health and safety issues. Examination of studies on determining the main causes of accidents shows that an important proportion of work-related accidents are in fact related to design and stages way before the construction works start. This fact also indicates that the risks causing the accidents can be eliminated or reduced in the early stages of a project. Making the wrong decisions before the execution of a project seriously affects the health and safety of employees not only during the construction stage, but also in the operation and maintenance, repair, and demolition stages. This detailed review of the literature that was conducted to determine the root causes of accidents has led to a new point of view. This point of view justifies that work-related accidents can be prevented before the execution phase, namely the design and planning phases. This concept is globally known as design and planning for safety. Although it is known better in other countries, it is a relatively new term for Turkey. Design and planning is an essential component in every construction work. In line with the Workplace Safety and Health Act (WSH Act), reducing risk at source is one of the components to improving site safety. To address risk at source, there is a need to look at who creates the risk and address the issue from there. Design and planning is an essential component in every construction work. In line with the Workplace Safety and Health Act (WSH Act), reducing risk at source is one of the components to improving site safety. To address risk at source, there is a need to look at who creates the risk and address the issue from there. In addition, accidents are often a result of either poor planning or lack of communication between the designer and occupier, resulting in loss of information. In some cases it is realized that these design solutions are not feasible, and consequently other options including personal fall protection should be utilized. A personal fall protection system consists of a body harness, lanyard and anchor points. Another example of planning to avoid hazards involves structural design layout that affects erection and hoisting such that the sequence of erection could reduce exposure to falls when connections are made. Increased communication between designers, engineers, project owners, and construction project managers is essential for performing a safety constructability review during preliminaryproject phases. Based on the design and planning for safety concept, the“planning for safety”approach has been developed in this study. When the related studies were reviewed, it has been identified that work schedules created in the previous studies included safetyrelated activities that were integrated into the schedules. Contrarily, this study developed a risk mitigation method which provides HSE risks reduction with schedule revisions based on planning techniques. For that purpose, an expert-opinion supported algorithm has been developed to reduce HSE risks of the activities in a construction work schedule by using planning techniques. List of the most common activities in the construction of building projects has been identified to generalize the developed method to other building projects. For this purpose, work schedules of 20 construction projects were reviewed and common activities were extracted. In addition to this, most frequent accidents and related construction works have been determined. It was discovered that five activity groups cover the most frequent accidents and the related activities; hence the study focused on these five activity groups. A consolidated activity list was generated by adding their predecessor and successor activities to the list. This consolidated list includes five group of activities which are excavation, reinforced concrete works, masonry works, plaster and painting works, and roof works.An activity-based risk calculation method has been selected for the historical accident data which belongs to Turkey, and calculation was performed based on man-hour data and exposure factors and it works properly with the planning data. An algorithm was developed in this approach since the research problem is an optimization problem that aims to find the best and the safest solution. The structure of this algorithm is parallel with risk control hierarchy. An expert opinion system has been integrated into the algorithm as an additional step and this makes the algorithm semi-automated. Expert opinion steps in the algorithm have been developed with Class-A Certified six HSE Civil Engineers who have15 years of experience using Brainstorming Focus Group Method. Moreover to the proposed risk reduction algorithm, another contribution of the thesis is that it provides an HSE documentation system that has been integrated into the construction work schedule. Generalization of this system was validated with the same Brainstorming Focus Group method. It aims to facilitate the technical personnel to have an understanding of all the HSE processes during the execution of construction projects while promoting awareness about the construction activity sequences to the HSE Site Engineers to take actions related to the safety processes. This is the last step of the proposed algorithm in this study. One construction project was selected for testing the developed approach in real-time. Technical drawings, contracts, and other related documents were obtained from the contractor of this project. The work schedule was created based on these documents. The proposed algorithm was applied for each activity in this schedule one by one. The results of the analysis show that the algorithm is successful and risks were reduced properly. When comparing the risk distribution, peak scores and monthly average scores with the results before and after the algorithm; it was observed that the reduction is 50% per month. This reduction percentage is significant and it is of great importance from the point of the HSE community. Planning for safety processes can take many forms and lead to varied results. The effectiveness of such studies positively impacting a Schedule depends on many factors associated with the Project team members, method statements, contract, design and the natüre of the process itself. It is apparent that this expert opinion supported risk reduction algorithm approach developed within the scope of this doctoral thesis provides a major contribution to the worldwide literature. Due to its uniqueness, it is expected to have a great effect on the related future studies.