Dolby atmos ses teknolojisinin Türkiye sinemasında ses tasarımına etkisi
The affects of dolby atmos sound technologies for sound design of the cinema of Turkey
- Tez No: 467549
- Danışmanlar: DR. CEMAL BARKIN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sinema filmlerinde hikâye anlatımı için önemli bir unsur olan ses tasarımında gerçekçilik ve doğallık, gelişen teknolojilerle daha fazla önemsenen ve bir önceki teknolojiye nazaran gelişen bir durumdur. Dolby Atmos teknolojisi, ses ve görüntü ilişkisine kattığı yeni boyut ile dikkat çekmektedir. Ses tasarımına katkısı oldukça fazla olan bir teknolojinin sinema sektöründe yeterince yer bulamaması, Türkiye sinemasında ses tasarımın yerinin incelenmesi bakımından tez içerisinde tâli bir yol yaratmaktadır. Günümüz Türkiye sinemasına ses tasarımına verilen önemin hep arka planda kaldığı, ayrılan bütçeler, süreler ve ses post prodüksiyon için kullanılan teknolojilere yapılan yatırımlar aracılığıyla görülebilmektedir. Sesli sinemaya geçiş ile birlikte sinemada yaşanan devrime rağmen sektörde görüntünün akademik ve sektörel dominasyonu süregelmiştir. İstisnai olarak“Fantasound”, Dolby, Surround gibi teknolojilerin sektöre girişleri hem sinemanın evriminde mihenk taşı olmuştur hem de sinemada yapımcıların, ses tasarımcıların ve seyircilerin beklentilerinin yükseldiği, yenilikler ile sinemaya katkıların sunulduğu dönemler yaşanmıştır. Dolby Atmos teknolojisi de sesin sinemaya sunacağı önemli katkıların potansiyelini içerisinde barındırmaktadır. Tezde, Dolby Atmos ses teknolojisinin Türkiye sinemasında ses tasarımına etkisi incelenirken, sesli sinemaya geçiş, sinemanın sesle ilişkisi, görüntünün sinemadaki dominasyonunun ses teknolojileri ve ses tasarımına yansımalarının da incelenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sound design is an important issue for the narrative expression of a cinema film. Realism and naturality of a sound design always become a fact with the progress of the newer technology. Dolby Atmos technology draw attention as giving a newer perception to the relation between image and sound. Dolby Atmos technology that contributes sound design so much, but can't taking a place in the sector creates a secondary path for the thesis. Sound design always stays in the background for the contemporary cinema of Turkey, as we can see from the budgets, time schedules and investments about sound technologies. Although there was a revolution in the cinema with the end of the silent cinema, the image continues its academic and sectoral domination. As an exception, we can see“Fantasound”, Dolby and surround technologies' first years became milestones for both evolution of the cinema and also in these eras, expectations of the producers, sound designers and audiences get higher with the improvements. Dolby Atmos technology has its own potential to make a positive effect to cinema with the sound design opportunities. In the thesis, the main aim is making a research about conversion to the sound cinema, relations between sound and cinema, how the domination of the image affects sound design and sound technologies, while making the research about the affects of Dolby Atmos sound technology to the sound design for the cinema of Turkey.